Shows to Watch for April 19, 2013

Show caption
/
Photo provided by De Waal & Associates
--
ACIDIC --

Rock bands Trapt, ACIDIC and 3 Pill Morning perform at 7 p.m. Monday, April 22, at the Varsity Theatre.

ROCK

April 19

  • CHAPPO/PROM DATE: Spanish Moon
  • TRICKY DICKIES: Roux House (8 p.m.)
  • HUNTER DEBLANC: The Renaissance Hotel (6 p.m.)
  • THE DIRTY HEADS/SHINY TOY GUNS/MIDI MATILDA/OH NO FIASCO: Varsity Theatre
  • DEBBIE LANDRY BAND: Onezia Lounge (Gonzales)

April 20

  • SHAWN MULLINS: Mud and Water
  • LIL’ MALCOLM AND THE HOUSEROCKERS: Roux House
  • LORD T/ELOISE: Chelsea’s Café
  • EARPHUNK: Varsity Theatre

April 21

  • THE MULLIGAN BROTHERS: Lafayette Park (noon)

April 22

  • TRAPT/ACIDIC/3 PILL MORNING: Varsity Theatre

April 24

  • JIMBO MATHUS AND THE TRI-STATE COALITION: Mud and Water

April 24

  • ERIC ERDMAN: Renaissance Hotel (6 p.m.)

April 25

  • ACID MOTHERS TEMPLE: Spanish Moon
  • ROYAL CYCLOPS: Chelsea’s Café
  • 484 SOUTH BAND: Mud and Water

BLUES/RHYTHM AND BLUES

April 19

  • GREGG WRIGHT: The Blues Room (8 p.m.)
  • MS. J.J. JOHNSON AND FRIENDS: Poor Boy Lloyd’s
  • THE PACK: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

April 20

  • GREGG WRIGHT: Onezia Lounge (Gonzales)
  • TYREE NEAL: Houston’s Live (Port Allen)
  • BRYAN LEE AND THE BLUES POWER BAND: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

April 21

  • ELVIN KILLERBEE AND FRIENDS JAM: The Blues Room (6 p.m.)
  • HOUSTON’S LIVE HOUSE BAND FEATURING LAZORRO NETTLES: Houston’s Live (Port Allen)

April 24

  • HENRY GRAY: Mud and Water (9 p.m.)
  • LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (8 p.m.)

April 25

  • JOSH GARRETT: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

April 19

  • WARREN STORM AND WILLIE TEE: Club Coozan
  • ORPHAN ANNIE: Repentance Park (between the River Center and Old State Capitol, 5 p.m.)
  • INSIDE OUT: George’s (George O’Neal Road, 7 p.m.)
  • THE HEATERS: Cadillac Café
  • LEFT HAND LUKE: Daiquiri Café
  • FLOYD BROWN: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs)
  • KENNY FIFE AND BAC TRAC: Austin J’s (Prairieville)
  • KENNY CORNETT AND KILLIN’ TIME: American Legion (151 S. Wooddale Blvd., 8 p.m.)
  • SILVERHOOK: T&T Lounge (Zachary, 9 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails

April 20

  • 9 VOLT: Cadillac Café
  • GARY BELLO AND FRIENDS: VFW Hall (South Choctaw Drive, 2 p.m.)
  • RODNEY AND FRIENDS: Orleans on the Avenue (Plaquemine, 7 p.m.)
  • CLIFF NICKENS: Austin J’s (Prairieville, 2 p.m.)
  • ARTEMIS: St. Jude Catholic Church Fair (6 p.m.)

April 21

  • EARTH DAY FEATURING THE MULLIGAN BROTHERS (NOON), KENNY CORNETT & KILLIN’ TIME (1 P.M.), BAG OF DONUTS/THE PINE LEAF BOYS (3 P.M.), ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD (5 P.M.), GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE (5:30 P.M.) AND WAYNE TOUPS (7 P.M.): downtown Baton Rouge
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • MIND MELD VARIETY SHOW: The Library (8 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 2 p.m.)

April 22

  • OPEN MIC: The Library (9 p.m.)

April 23

  • DUSTIN POWELL: Cadillac Café

April 25

  • LOCAL SONGWRITERS TRIBUTE TO LYNN ANSELMO FEATURING DOC CHANEY, BARRY HEBERT, STEVE JUDICE, GARY RAGAN, JIM STANDLEY AND LYNN LITTLE ANSELMO: Chelsea’s Café (7:30 p.m.)
  • TRUE TO LIFE: Cadillac Café

ACOUSTIC

April 19

  • KIRK HOLDER: Tin Roof Brewery (5 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bacchus Bistro (8 p.m.)
  • JUSTIN MCCOY: Beausoleil Restaurant (8:30 p.m.)
  • CHRIS HOUSE: Monjunis (6:30 p.m.)
  • MIKE MILLER: Que Pasa (St. Francisville, 6:30 p.m.)
  • JOHN BRAUD (5 P.M.)/DEE BREW (9 P.M.): Southpaws Daiquiris (La. 73)
  • TODD AND CORY: Southpaws Daiquiris (La. 42)

April 20

  • MIKE MILLER: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: Southpaws Daiquiris (La. 73)
  • JOSH GARRETT: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • ASHLEY BOURQUE: Southpaws Daiquiris (La. 42)

April 21

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • RHETT GLINDMEYER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • CAM PYLE: Southpaws Daiquiris (La. 73)

April 22

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

April 24

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

April 25

  • DEBBIE LANDRY TRIO: Tiger Tavern Daiquiris (Gonzales)
  • DAMON AND BO: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • TWO IF BY LAND: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)

April 25

  • CAM PYLE AND JOEL COOPER: Onezia Lounge (Gonzales)

COUNTRY

April 19

  • AARON WATSON: Texas Club
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Portico (7 p.m.)
  • JONES BOYS HALL OF FAME WITH BRYON HILL: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs)

April 20

  • CHASE TYLER: Extra Innings Sports Bar and Grill
  • JEREMY DOWNEY AND FRIENDS: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

April 21

  • RIVER CITY BAND: Boutin’s (5:30 p.m.)

April 24

  • MICKEY, JACK AND MARK: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs)

April 26

  • MICKEY AND JACK: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs)

JAZZ

April 21

  • BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)
  • NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

DANCE

April 19

  • DJ KNUCKLES: Extra Innings Sports Bar and Grill

April 20

  • DJ JAGER: The Library (9 p.m.)

KARAOKE

April 19

  • KARAOKE: Thai Kitchen
  • BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

April 20

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

April 23

  • KARAOKE: The Library (10 p.m.)

April 24

  • KARAOKE: Cadillac Café

April 25

  • BILLY BLUE KARAOKE: End of the Line (Denham Springs, 8 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Houston’s Live (Port Allen)

COMEDY

April 19

  • JESSE CAMPBELL: Funny Bone (7:30 p.m. and 10 p.m.)

April 20

  • JESSE CAMPBELL: Funny Bone (7:30 p.m. and 10 p.m.)

OUTLYING

April 19

  • JOHNNY CHAUVIN: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)
  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)
  • LESTER KENYON: Grapevine Restaurant (Donaldsonville, 7 p.m.)

April 20

  • SILVERHOOK: Veer Off (Folsom, 10 p.m.)
  • SPENCER BOHREN: Oak Alley Plantation (Vacherie, 8 p.m.)
  • JOHNNY CHAUVIN: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)
  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

April 21

  • GUMBEAUX ROUGE: Warsaw Marina (Springfield, 4 p.m.)

April 24

  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

April 25

  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

April 19

  • MIKE DEAN: Blue Moon Saloon

April 20

  • THE PITTS/THE MUMBLES: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • AMERICAN TAPESTRY: Grand Opera House (Crowley, 7 p.m.)
  • CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (4413 U.S. 190 East, Eunice, 9 a.m.)

April 21

  • BOZ SCAGGS: Heymann Center
  • HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

April 23

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

April 23

  • FESTIVAL INTERNATIONAL KICK OFF JAM WITH WILSON SAVOY AND SPECIAL GUESTS: Cité des Arts (8 p.m.)

April 24

  • FESTIVAL INTERNATIONAL FEATURING LOST BAYOU RAMBLERS, KEITH FRANK AND SOILEAU ZYDECO BAND, JEFFERY BROUSSARD AND THE CREOLE COWBOYS: Festival International (downtown Lafayette)
  • JEFFREY BROUSSARD AND THE CREOLE COWBOYS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

April 25

  • FESTIVAL INTERNATIONAL FEATURING TROMBONE SHORTY AND ORLEANS AVENUE, LOST BAYOU RAMBLERS, BRASS BED, NIMBAYA WOMEN DRUMMERS AND MORE: Festival International (downtown Lafayette)

NEW ORLEANS AREA

April 19

  • AMERICAN ROUTES 15TH ANNIVERSARY FEATURING IRMA THOMAS, JON CLEARY, WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON, LOST BAYOU RAMBLERS, TREME BRASS BAND, ROBERT “BAREFOOTIN’ ” PARKER: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • LARS EDEGRAN’S NEW ORLEANS JAZZ BAND: Historic New Orleans Collection (533 Royal St., 6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SUNSET AT THE LANDING WITH DOUBLE DATE AND SONIC MIGRATION: Columbia Street (Covington, 6 p.m.)
  • PILE/NATIVE AMERICA/FAT HISTORY MONTH/Y’ALL/WOOZY: One Eyed Jacks
  • ROBIN BARNES JAZZ TRIO (5 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • JAMES MARTIN: Blue Nile
  • PAPERHAUS: Prytania Bar
  • CRYSTAL CASTLES/DOLDRUMS: House of Blues
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • GUITAR LIGHTNIN’ LEE AND HIS THUNDER BAND (2:30 P.M.)/HEAVY LIDS (3:30 P.M.)/TRUTH UNIVERSAL (4:30 P.M.)/AF THE NAYSAYER (5 P.M.)/PEACE LOVE TECHNICOLOR DREAM (5:30 P.M.): Euclid Records
  • THE PIANO PROFESSOR SERIES FEATURING JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • CLYDE AND IGGY (7 P.M.)/IAIN WEIGERT/NATALIE MAE AND HER UNTURNED TRICKS/NECESSARY GENTLEMEN (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • DEEPNSPACE: Republic
  • BRASS-A-HOLICS: Maple Leaf Bar
  • DUKE HEITGER WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Café
  • GERMAINE BAZZLE, LARRY SIEBERTH AND CO.: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PAPA MALI AND FRIENDS: Tipitina’s
  • ALVIN YOUNGBOOD HART/MUSCLE THEORY: d.b.a. (10 p.m.)

April 20

  • CRAWFEST FEATURING THE FUNKY METERS, THE MAIN SQUEEZE, STOOGES BRASS BAND, HONEY ISLAND SWAMP BAND, MISSION SOUTH, SONS OF FATHERS, MIA BORDERS, MISSISSIPPI RAIL COMPANY, KRISTIN DIABLE AND GOLD THE RUSH: Tulane University uptown campus (31 McAlister Drive, noon-10 p.m.)
  • JOHN BOUTTE (8 P.M.)/SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDAWGS (11 P.M.): d.b.a.
  • ORBERT SUSEMIHL’S NEW ORLEANS ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LIONEL FERBOS WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Café
  • VINCE VANCE LEGENDS SHOW: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • SCOTT SANDERS QUARTET FEATURING OLIVIER BOU: Clever Wine Bar (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • THE PETTY BONES/THE STORYVILLE STRING BAND FEATURING JOEL SAVOY AND LINZAY YOUNG /DOUBLE DATE/BOBBY LOUNGE AND THE RECLINERS: Abita Springs Opry (Town Hall, Abita Springs, 22161 Level St., 7 p.m.)
  • ANDREW DUHON (2 P.M.)/MISS SOPHIE LEE (3 P.M.)/DAVE JORDAN (4 P.M.): Louisiana Music Factory (210 Decatur St.)
  • FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks
  • FLOW TRIBE/COLIN LAKE: Blue Nile
  • LOUISE CAPPI AND BELLA NOLA: Melange Speakeasy Bar (9 p.m.)
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • CARL LEBLANC (8 P.M.)/FREE AGENTS BRASS BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • HARVARD/ROARSHARK/MA’AM DOUBOON : Banks Street Bar and Grill
  • JUBILATION BAND: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)
  • DERRICK FREEMAN’S SMOKER’S WORLD: Maple Leaf Bar
  • ASTRAL PROJECT: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GRAVITY A: Tipitina’s

April 21

  • EARTH DAY FESTIVAL FEATURING DUMPSTAPHUNK, STOOGES BRASS BAND, FLOWTRIBE, CHEGADAO AND THE PANORAMA JAZZ BAND: Bayou St. John (9 a.m.-7:30 p.m.)
  • BUTCH THOMPSON: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MILLION DOLLAR QUARTET: Mahalia Jackson Theater for the Performing Arts
  • TYLER’S REVISITED FEATURING GERMAINE BAZZLE AND PAUL LONGSTRETH (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • OLA COUNTRY/BLAKE STOKES (3 P.M.)/RON HOTSTREAM (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • LUCIEN BARBARIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café
  • GOSPEL BRUNCH WITH THE HARVEY SPIRITUALS: House of Blues (10 p.m.)
  • YOUNGBLOOD HAWKE: House of Blues (8 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH RUSSELL BATISTE AND WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: Maple Leaf Bar
  • DEANIE’S PINCH-A-PALOOZA FESTIVAL AND CRAWFISH EATING CONTEST WITH VINCE VANCE AND THE VALIANTS, BENJY DAVIS, HOT 8 BRASS BAND AND BREAKWATER DRIVE: Deanie’s Seafood (1713 Lake Ave., Metairie, noon-8 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/DAVE JORDAN (10 P.M.): d.b.a.

April 22

  • BIG EASY AWARDS: Harrah’s Theater (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • KRISTIN DIABLE AND THE CITY (7 P.M.)/GLEN DAVID ANDREWS (10 P.M.): d.b.a.
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill
  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • AUGUST ALSINA: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • PAPA GROWS FUNK: Maple Leaf Bar

April 23

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MOTIONLESS IN WHITE: House of Blues
  • JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • HIGHER HEIGHTS REGGAE: Banks Street Bar and Grill
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ASKING ALEXANDRIA: House of Blues (5:15 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

April 24

  • METZ/ODONIS ODONIS/HIGH IN ONE EYE: One Eyed Jacks
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • LUTHER DICKINSON, ALVIN YOUNGBLOOD HART AND NIKKI GLASPIE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • BUTCH THOMPSON: UNO Cove (Founders Road, UNO campus, 7 p.m.)
  • ERIC MCFADDEN WITH BONNIE WORRELL, LUTHER DICKENSON, ERIC BOLIVAR AND ROBERT MERCURIO: Lafayette Square (5 p.m.)
  • KIPORI WOODS (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S NOJO JAM PERFORMING THE MUSIC OF ELLIS MARSALIS: Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill
  • TOM HOOK AND WENDELL BRUNIOUS (5 P.M.)/ SMOKING TIME JAZZ CLUB BAND WITH CHANCE BUSHMAN (8:30 P.M): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)

April 25

  • GENO DELAFOSE/TERRANCE SIMIEN AND THE ZYDECO EXPERIENCE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ORTH MISSISSIPPI ALL-STARS: Tipitina’s
  • BONERAMA FEATURING DAVE MALONE: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • SLIGHTLY STOOPID WITH KARL DENSON, IAN AND IVAN NEVILLE, TRIBAL SEEDS AND MORE: House of Blues (8:30 p.m.)
  • SONNY LANDRETH, GEORGE PORTER JR. AND JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • CHARLIE HUNTER TRIO WITH JOHN ELLIS AND GEOFF CLAPP: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • EW BIRTH BRASS BAND/ALEX MCMURRY/PAUL SANCHEZ AND THE ROLLING ROAD SHOW/THE CREOLE STRING BEANS: Botanical Garden, City Park (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL BRASS BAND WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • EW ORLEANS SERENADERS WITH CLIVE WILSON AND BUTCH THOMPSON: Palm Court Jazz Café
  • ROMAN SKAKUN (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • DON HANEY AND THE PRIME RIB SPECIAL (8 P.M.)/GUITAR LIGHTNIN’ LEE (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • ONE MIND BRASS BAND (NOON)/SMOKING TIME JAZZ CLUB (1 P.M.)/BILLY IUSO (2 P.M.)/JOHNNY SANSONE WITH ANDERS OSBORNE, STANTON MORRE AND ROBERT MERCURIO (3 P.M.)/DUKES OF DIXIELAND (4 P.M.)/BONERAMA (5 P.M.)/HOT 8 BRASS BAND (6 P.M.): Louisiana Music Factory (210 Decatur St.)
  • JON CLEARY: d.b.a.
  • PAUL LONGSTRETH (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:30 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • CHRISTIAN SERPAS: Rivershack (Jefferson, 7 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.