Shows to Watch for Aug. 15-21, 2014

ROCK

FRIDAY

CHRIS LEBLANC BAND: Roux House

MOON HONEY: Chelsea’s Café

ELVIN KILLERBEE: Lava Cantina (9 p.m.)

THE GILLIS SILO/GORDY RUSH: Varsity Theatre (8 p.m.)

SATURDAY

484 SOUTH BAND: Lava Cantina (9 p.m.)

PACIFICO: Chelsea’s Café

THE MILBURNS/THE MYRTLES/LITTLE RADAR: Spanish Moon

DEFCON ENGAGED/DJ ABEAR/SPAMM KIDD: Varsity Theatre (9:15 p.m.)

THURSDAY

WOODS: Spanish Moon

RAP/HIP-HOP

WEDNESDAY

T-PAIN/SNOOTIE WILD/BANDO JONEZ: Varsity Theatre (8 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

SELWYN COOPER: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

OMT: Belle of Baton Rouge (9 p.m.)

WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

OMT: Belle of Baton Rouge (9 p.m.)

JOSH GARRETT BAND: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

LA. 1: Papi’s Restaurant (Denham Springs, 6:30 p.m.)

LONGNECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)

WILL WESLEY BAND: On the Half Shell (7 p.m.)

SATURDAY

SWEET POTATO SALE: Phil Brady’s (9:30 pm.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Fluidz Lounge (Ventress)

LONG NECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)

TUESDAY

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

CHARLSTON BOURGEOIS: L’Auberge Casino (6 p.m.)

EDDIE SMITH BAND: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

KIRK HOLDER: Bacchus Bistro (8 p.m.)

TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

PETER SIMON: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

SATURDAY

SLIM BAWB/THREE AMIGOS: Red Dragon Listening Room

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNday

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSday

LYNN ANSELMO SONGWRITER’S NIGHT: Chelsea’s Café

JOSH GARRETT: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

JORDAN BABIN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

MARK CHESNUTT/DAVID ST. ROMAIN: Texas Club

SATURDAY

DANNY HARRELL AND THE NASHVILLE EDITION FEATURING JIM HAWTHORNE: Suma Crossing Theatre (Satsuma, 7 p.m.)

CHRISTIAN

MONDAY

HILLSONG: Healing Place Church (19202 Highland Road, 7 p.m.)

COMEDY

TUESDAY

GREEN ROOM COMEDY SHOW FEATURING DRUNKTOONS, PONY SHOW, JAMES HAMILTON AND MARGEE GREEN: Spanish Moon (9 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

FRIDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

STORYWOOD: Cate Street Seafood Station (308 Cate St., Hammond, 6 p.m.)

NEAL MCCOY: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

90 DEGREES WEST: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

90 DEGREES WEST: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: The Sand Bar (Oscar, 9 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

CAROL FRAN, LAZY LESTER AND LIL BUCK SINEGAL: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

DONNIE AND THE POOLDOOS: McGee’s Landing (Henderson, 7 p.m.)

SATURDAY

LES MALFACTURES: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

WALLACE TRAHAN AND RICE AND GRAVY/KENNETH BENOIT AND GRAVEL ROAD: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

MONDAY

LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

FRANKIE BOOTS AND THE COUNTRY LINE: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

RICK TROLSEN AND GRINGO DE CHORO/SWEET JONES: Sunset on the Landing concert (foot of Columbia Street, Covington, 6 p.m.)

MICHELLE L’AMOUR’S PRETTY FUNNY BURLESQUE AND COMEDY: One Eyed Jacks

JOSH PAXTON: The Bombay Club (7 p.m.)

DAVID GORDON ORGAN QUARTET: The Bombay Club (9:30 p.m.)

MIKE STUD: House of Blues

TANGO JAZZ QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

HONEY ISLAND SWAMP BAND: Tipitina’s (10 p.m.)

BONERAMA: Maple Leaf Bar

HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)

JAMES HALL/BONES: d.b.a. (10 p.m.)

THE PRESHALL BRASS: Preservation Hall (8 p.m.)

JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

JACK LOCKE ROCK SHOW/BAD MOON LANDER/FARGONE: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

AMANDA DUCORBIER: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)

ELECTRONIC MUSIC NIGHT WITH SPEZ AND OSCILLATION COMMUNICATION: Old U.S. Mint (8 p.m.)

SATURDAY

GIPSY KINGS: Saenger Theatre

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (8 p.m.)

CARDINAL SONS/VOX AND THE HOUND: One Eyed Jacks

JUMPIN’ JOHNNY SANSONE/SETH WALKER: Botanical Gardens (City Park, gates 6 p.m.)

SYLVAN ESSO/DANA BUOY: Gasa Gasa

JUNE SQUARED WITH JUNE VICTORY AND JUNE YAMAGISHI: Maple Leaf Bar

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

JAYNE MORGAN AND THE SAZERAC SUNRISE BAND: The Bombay Club (9:30 p.m.)

JOHN ELLIS AND DOUBLE WIDE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

THE WILD MAGNOLIAS: Tipitina’s (10 p.m.)

TWEENS/CROCODILES: Siberia

JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)

PITTS VS PREPS/DINOLA: d.b.a. (11 p.m.)

DON VAPPIE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

ASSASSINATORS/ENDALL: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

AMANDA DUCORBIER: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (6 p.m.)

THE ORIGINAL PINETTES BRASS BAND/CAREN GREEN: House of Blues (8:30 p.m.)

SUNDAY

TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

JEE YEOUN KO AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

NEW ORLEANS SERENADERS WITH CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)

LIGHTNIN’ MALCOLM AND STUD: d.b.a. (10 p.m.)

GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SCORDATURA STRING BAND: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)

MONDAY

TOTO: House of Blues (7 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar

ERNIE VINCENT AND THE TOP NOTES: d.b.a. (10 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

TUESDAY

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

INDIAN BLUES WITH CHIEF MONK BOUDREAUX, JOHNNY SANSONE AND JOHN FOHL: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

T-PAIN/SNOOTIE WILD/BANDO JONEZ: House of Blues (8 p.m.)

WEDNESDAY

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (8 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

BRINT ANDERSON, JOHN FOHL AND COLIN LAKE: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

DANA ABBOT (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF BUD POWELL (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

THURSDAY

ONEREPUBLIC/CHRISTINA PERRI/JAMIE SCOTT AND THE TOWN: UNO Lakefront Arena (7 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

STEPHEN GORDON QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHRIS SEVERIN AND NICOLAS PAYTON: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

NEW ORLEANS NIGHTCRAWLERS: d.b.a. (10 p.m.)

KRIS TOKARSKI (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

PEOPLE THE KANAGROO: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.