Shows to Watch for Sept. 27, 2013

ROCK

Friday

  • MARCO BENEVENTO/RIGHTEOUS BUDDHA: Chelsea’s Café
  • ENGLAND IN 1819/BRASS BED/MINOS THE SAINT: Spanish Moon (10 p.m.)
  • BOB LIVINGSTON: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)
  • TRICKY DICKIES: Roux House (10 p.m.)
  • THE HEATERS: The Station Bar ((10 p.m.)
  • KIM BAUTISTA: Renaissance Hotel (6 p.m.)

Saturday

  • THE ENCLAVE/OF LOYALTY/SECRET SMOKER/CAVITIES: Mud and Water
  • JUSTIN MCCOY BAND: Roux House (10 p.m.)

Monday

  • OUTLAW NATION: Culture Bar (450 Oklahoma St., 7 p.m.)

Wednesday

  • AIMEE MANN/TED LEO: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • ERIN MILEY: Renaissance Hotel (6 p.m.)

Thursday

  • JON SPENCER BLUES EXPLOSION: Chelsea’s Café
  • LITTLE GREEN CARS: Spanish Moon

BLUES/R&B

Friday

  • KENNY NEAL: Belle of Baton Rouge Casino atrium (8 p.m.)
  • SUNDANZE AND FRIENDS: Phil Brady’s
  • J.J. JOHNSON AND FRIENDS: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

Wednesday

  • BLUES JAM WITH KEVAN CULLINS: The Blues Room (9 p.m.)
  • VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

Thursday

  • THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

RAP/HIP-HOP

Tuesday

  • YG/YO GOTTI: Varsity Theatre (8 p.m.)

VARIETY

Friday

  • DON RICH: Club Coozan
  • TOP SHELF: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)
  • HOME TOWN: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Daiquiri Diner (New Roads)
  • FLOYD BROWN: Farm House Bar and Grill (7 p.m.)
  • MITCH LANDRY AND GUMBEAUX ROUGE: VFW Hall (South Choctaw Drive, 7 p.m.)
  • ROADHOUSE: La Carreta (Denham Springs)
  • BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)
  • CAM PYLE, DEBBIE LANDRY AND BLAYNE COUPEL: Onezia Upscale Lounge (Gonzales)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails
  • (6 p.m.)
  • RUN JANE RUN: Ahuuas Mexican Restaurant (7 p.m.)

Saturday

  • TRICKY DICKIES: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Club Coozan (9 p.m.)

Sunday

  • OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 2 p.m.)

Monday

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

Tuesday

  • LEON REDBONE: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • JOEL COOPER: Lava Cantina (Perkins Rowe, 7 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 5 p.m.)

Wednesday

  • RYAN JENKINS: Lava Cantina (Perkins Rowe, 7 p.m.)

Thursday

  • SWEET ACTION: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)
  • SONGWRITER NIGHT WITH ROB CHIDESTER: Backstreet Lounge
  • SONGWRITER NIGHT WITH LYNN ANSELMO, DOROTHY LEBLANC, GARY RAGAN, ERIC DISANTO, WILL CALLAWAY AND MARTIN FLANAGAN: Chelsea’s Cafe (7:30 p.m.)

ACOUSTIC

Friday

  • KIRK HOLDER: Pelican House (4 p.m.)
  • CHRIS HOUSE: Monjunis Italian Restaurant (6:30 p.m.)

Saturday

  • BRYCE CAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Sunday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

Monday

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (7 p.m.)

Tuesday

  • KIRK HOLDER: Pelican House (7 p.m.)

Wednesday

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Thursday

  • KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)
  • DANE MONIC: On the Half Shall (6:30 p.m.)
  • CLAY AND DANIEL: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • BLAKE HARLOW: Onezia Upscale Lounge (Gonzales)

COUNTRY

Friday

  • GREG BATES: Texas Club
  • JARYD LANE AND THE PARISH: Live After Five (North Boulevard Town Square, 5 p.m.)
  • ALL-STAR COUNTRY JAM: Mud and Water
  • CHASE TYLER BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (9 p.m.)

Saturday

  • JIM AND JAMES LINDEN HOGG: LSU Rural Life Museum (Essen Lane)
  • JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (9 p.m.)

Sunday

  • JIM AND JAMES LINDEN HOGG: LSU Rural Life Museum (Essen Lane)

Wednesday

  • MICKEY, JACK AND MARK: Jones Boys’ Hall of Fame (8 p.m.)

Thursday

  • JERROD NIEMANN: Varsity Theatre (8 p.m.)

CHRISTIAN

Friday

  • AMERICAN TOAST CRUNCH: Brew Unto Others Coffeehouse (Broadmoor Presbyterian Church Fellowship Hall, 9340 Florida Blvd., 6:30 p.m.)

JAZZ

Friday

  • NICK ABRAHAM: Bin 77 Courtyard (Perkins Road, 7 p.m.)

Sunday

  • BUDDY BOUDREAUX XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)
  • NICK ABRAHAM: Lava Cantina (Perkins Rowe, 11 a.m.)

Thursday

  • ROBERTO FONSECA: Manship Theatre (7 p.m. and 9 p.m.)
  • NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

Friday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Saturday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Sunday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Monday

  • TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Tuesday

  • TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Wednesday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Thursday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

Friday

  • KARAOKE: Thai Kitchen

Saturday

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Onezia Upscale Lounge (Gonzales)

Tuesday

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

OUTLYING

Friday

  • NTOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Saturday

  • ROBERT RANDOLPH AND THE FAMILY BAND/ANDERS OSBORNE: Best of the Bayou Festival, Houma)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • NTOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Sunday

  • MARCIA BALL: Best of the Bayou Festival (Houma, 3:30 p.m.)

Wednesday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Thursday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

Friday

  • THE PATTY FIASO/FEUFOLLET: Downtown Alive! (Parc International, 5:30 p.m.)
  • ERIC LINDELL: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • BIG DEAL BURLESQUE: Artmosphere (10 p.m.)

Saturday

  • HANK WILLIAMS SR. 90TH BIRTHDAY TRIBUTE WITH HUGH HARRIS, TERRY HUVAL, D.L. MENARD AND POP HUVAL: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • THE PATTY FIASO/FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • CAJUN HEAT: Lakeview Park and Beach (717 Veterans Memorial Highway, Eunice, 8 p.m.)

Sunday

  • SWEET CRUDE (6 P.M.)/THE VIATONES (7:15 P.M)/RACINES REUNION SHOW (8:30 P.M.)/GENO DELAFOSE (9:30 P.M.): Blue Moon Saloon
  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

Wednesday

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)
  • CAJUN JAM SESSION: Ruby’s Restaurant and Courtyard (Eunice, 6 p.m.)

Thursday

  • BRASS MIMOSA/MACHETE/HERMAN ASTRO: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • JERRY SEINFELD: Saenger Theatre (7 p.m.)
  • RUSSELL BRAND: The Civic Theatre
  • GRAVITY A/PROFIT: House of Blues (10 p.m.)
  • THE FUNKY METERS: Tipitina’s (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • HOW SWEET THE SOUND WITH DONALD LAWRENCE AND YOLANDA ADAMS: UNO Lakefront Arena
  • ANN POPOVIC: Maple Leaf Bar
  • BIG SAM’S FUNKY NATION: Blue Nile
  • STOOGES BRASS BAND: Blue Nile Balcony Room
  • LONESOME LEASH: Allways Lounge

palm court jazz band: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

  • ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/JUBILATION BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • ORANGE GOBLIN/HOLY GRAIL/LAZERWULF: One Eyed Jacks
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND: Freret Street Public House
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON BROWN(8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • 61 SOUTH/90 DEGREES WEST: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • TUBA SKINNY (6 P.M.)/PINE LEAF BOYS (10 P.M.): d.b.a.
  • MARK GROWDEN AND THE NEW ORLEANS HEAVIES: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

belmont and jones (5:30 P.M.)/PAUL SANCHEZ (8 P.M.): Chickie Wah Wah

ron roniger: Little Gem Saloon (5 p.m.)

  • CUTTING EDGE CE MUSIC SHOWCASE: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)
  • SCOTT SANDERS QUARTET FEATURING OLIVIER BOU: Pearl (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • DOMINICK BANDA: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)
  • THRY/THROUGH WHAT WAS/REVENGE AXIS: Banks Street Bar and Grill

Saturday

  • JERRY SEINFELD: Saenger Theatre (7 p.m. and 9:30 p.m.)

old algiers riverfest with nicholas payton, roland guerin and johnny vidacovich (5 p.m.). hot 8 brass band (4 p.m.), anais st. john (3 p.m.), shades of praise choir (2 p.m.), panorama jazz band (1 p.m.), moHawk hunters mardi gras parade (noon): Algiers at the corner of Belleville Street and Patterson Avenue

  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE SCORSESES/SUPER WATER SYMPHONY: House of Blues (9 p.m.)
  • MARCO BENEVENTO/SASHA MASAKOWSKI AND CLIFF HINES: Blue Nile
  • JONATHON “BOOGIE” LONG/MEM SHANNON/LAGNIAPPE BRASS BAND: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ENGLAND IN 1819/CARDINAL SONS/THE BRETON SOUND: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • LUTHER KENT JAZZ QUARTET: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)

lionel ferbos with the palm court jazz band: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

  • GREGORY ALAN ISAKOV/KRISTIN DIABLE: One Eyed Jacks
  • LEROY JONES QUINTET (8 P.M.)./NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS TRADITIONAL “JASS” BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

john boutte (8 p.m.)/the lost bayou ramblers (11 p.m.): d.b.a.

  • DIRTY DOZEN BRASS BAND/BONERAMA: Tipitina’s (9 p.m.)
  • KELLYE GRAY QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • BOUKU GROOVE: Maple Leaf Bar
  • CUTTING EDGE CE MUSIC SHOWCASE: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)
  • SCARECROW SONIC BOOMBOX/DUMMY DUMBSTER: Banks Street Bar and Grill

Sunday

  • MEN OF SOUL TOUR WITH JEFFREY OSBORNE, PEABO BRYSON, FREDDIE JACKSON AND HOWARD HERETT: Saenger Theater (7 p.m.)

old algiers riverfest with dr. michaeL white’s liberty jazz band (5 p.m.), shamarr allen & the underdawgs (4 p.m.), herlin riley (3 p.m.), leah chase (2 p.m.), algiers brass band (1 p.m.), tuba skinny (noon): Corner of Belleville Street and Patterson Avenue, Algiers

  • ST. CECILIA’S ASYLUM CHORUS: Litte Gem Saloon (11:30 a.m.)

lucien barbarin and the sunday night serenaders: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

  • KELLYE GRAY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • TYLER’S REVISITED FEATURING GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • ST. PETER STREET ALL-STARS FEATURING LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/BILLY IUSO AND THE RESTLESS NATIVES (10 P.M.): d.b.a.
  • CAJUN FAIS DO-DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • ROB WAGNER TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • BOURBON WHIZ: One Eyed Jacks
  • OLA COUNTRY (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Monday

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS FEATURING MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar
  • THE PRETTY RECKLESS: The Parish at House of Blues (8 p.m.)
  • JON CLEARY: Maple Leaf Bar
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill(9 p.m)

Tuesday

  • THE BLACK CROWES: The Civic Theatre
  • AIMEE MANN/TED LEO: Tipitina’s (8 p.m.)
  • MUDHONEY/CHEAP TIME/PEELANDER-Z/DJ 9RIS 9RIS: One Eyed Jacks
  • PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • ROBERTO FONSECA/LOS PO-POY CITOS: House of Blues (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JUJU CHILD: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

Wednesday

  • THE BLACK CROWES: The Civic Theatre
  • LOCAL NATIVES: Tipitina’s
  • JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • BODY ROCK PARTY: One Eyed Jacks
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • LOCAL NATIVES/WILD NOTHING: Tipitina’s (9 p.m.)
  • THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M): d.b.a.
  • MISSISSIPPI RAIL COMPANY: Maple Leaf Bar
  • PRETTIER THAN MATT (8 P.M.)/MAJOR BACON (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Thursday

  • SIGUR ROS: Champions Square Mercedes-Benz Superdome (7 p.m.)
  • ED VOLKER AND TRIO MOLLUSC FEATURING JOE CABRAL AND MICHAEL SKINKUS: Chickie Wah Wah
  • ATHAN AND THE ZYDECO CHA CHAS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • YELLOW CLAW/E-VO/KEN3TIC/SUGARBEAR/JAY FERNELL: Republic (10 p.m.)
  • TORNADO BRASS BAND FEATURING DARRYL ADAMS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CARL LEBLANC JAZZ TRIO (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color30 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • BRASS-A-HOLICS: Freret Street Publiq House
  • THE SOUL REBELS/SOUL PROJECT: Armstrong Park (4 p.m.)
  • YOUNG RODDY/CORNER BOY P/FIEND: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • PONDEROSA STOMP HIP DROP VI: d.b.a.
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar
  • SUNRISE SUNSET: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, go to calendar.theadvocate.com, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.