Shows to Watch for March 1, 2013

ROCK

March 1

ERIC LINDELL: Chelsea’s Café

ELVIN KILLERBEE: Big Head’s

RED MOPED: Roux House

March 2

ELVIN KILLERBEE: Backstreet Lounge

THE HEATERS: Boudreaux and Thibodeaux

PANDORA: Fred’s on the River (Port Vincent, 8 p.m.)

March 3

OLD SOLE: Roux House

March 7

TEEN HUSTLE: Chelsea’s Café

RAP/HIP-HOP

March 1

BIG SANT/MR. FRANKLIN/MARCEL P: Spanish Moon

WICK-IT THE INSTIGATOR/CHRIS BRENNAN/UNICORN: Varsity Theatre

BLUES/RHYTHM AND BLUES

March 1

CLARENCE “PIEMAN” WILLIAMS AND THE ROUGE RED: The Blues Room (9 p.m.)

DEBBIE LANDRY: Mud and Water

March 2

MACEO PARKER: Manship Theatre

KENNY NEAL’S FAMILY AND FRIENDS HERITAGE BLUES FESTIVAL FEATURING KENNY NEAL WITH RUDY RICHARD, LARRY GARNER WITH HENRY GRAY, TYREE NEAL BAND WITH CHARLENE NEAL, LIL RAY NEAL WITH JAMES JOHNSON, CHRIS LEBLANC, THE VOYAGE BAND, KENNY ACOSTA, MX PAT AND JONATHON “BOOGIE” LONG: West Baton Rouge Parish Multi-Purpose Arena (Port Allen, noon-7:30 p.m.)

TYREE NEAL BLUES BAND: Houston’s Live (Port Allen)

BLUES BOX ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

March 3

ELVIN KILLERBEE AND FRIENDS JAM: The Blues Room (5 p.m.)

March 6

LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (8 p.m.)

March 7

JONATHON “BOOGIE” LONG: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

March 1

MOTOR-VATED: Austin J’s (Prairieville)

JASON MARTIN/HANA HART: The Renaissance Hotel (6 p.m.)

GARY BELLO: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

MARY AND THE MISFITS: Glen’s

BIG DADDY T: Heaux Jeaux’s (8:30 p.m.)

AFTER 8: Cadillac Café

RON PIERRE: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)

MITCH LANDRY AND GUMBEAUX ROUGE: VFW Hall (South Choctaw Drive, 7 p.m.)

COPAS DUO AND SCRATCH: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Levee Landing (Port Barre)

EDDIE SMITH BAND: Onezia Lounge (Gonzales)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

RUN JANE RUN: George’s (George O’Neal Road, 7:30 p.m.)

March 2

CARBON COPY: Glen’s

PSYCO JO: Pete’s Tavern

LEFT HAND LUKE: Heaux Jeaux’s (8:30 p.m.)

WEREWOLF: Cadillac Café

FLOYD BROWN: Club Coozan

TWO IF BY LAND: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)

CARBON COPY: Glen’s

OLD DOGS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

LA. 1: The Bluffs (St. Francisville, 7 p.m.)

DJ RUFF/ATOMIC/SLAM: Onezia Lounge (Gonzales)

JOEY AND THE JUMPER CABLES: Twisted Daiquiris (9 p.m.)

March 3

WHO ARE BAND: Houston’s Live (Port Allen)

OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

March 5

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

March 6

JESSE COOK: Manship Theatre

EDDIE SMITH BAND: Glen’s

March 7

RECKIN KRU: Glen’s (5110 Corporate Blvd.)

CHRIS LEBLANC AND LUTHER KENT: Onezia Lounge (Gonzales)

EDDIE SMITH BAND: Austin J’s (Prairieville)

OPEN MIKE: Twisted Daiquiris (8 p.m.)

ACOUSTIC

March 1

JIM BULLION (5 P.M.)/WHEEL HOUSE (9 P.M.): Southpaws Daiquiris (La. 73)

JUSTIN MCCOY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (8:30 p.m.)

ASHLI CHANEY: Southpaws (La. 42)

March 2

CLAY AND DANIEL: Southpaws (La. 42)

DEBBIE LANDRY: Cruzer’s Place (Gonzales)

March 3

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)

JUSTIN MCCAIN: Southpaws (La. 73)

March 4

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

March 5

CAM PYLE: Glen’s (5110 Corporate Blvd.)

NO PANTIES: Cadillac Café

March 6

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

March 7

KELLY FURR AND FRIENDS: Cadillac Café

KIRK HOLDER: Churchill’s

RHETT GUILLOT: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)

MIKE DAMPIER: On the Half Shell (6:30 p.m.)

COUNTRY

March 1

CLIFTON BROWN AND THE RUSTY BUCKET BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

March 2

JOSH ABBOTT BAND/ROSEHILL: Varsity Theatre

CARLTON JONES AND THE RED HOT COUNTRY BAND/JACEY JACOBSEN/

ANITA LEBLANC AND WESTBOUND TRAIN: Old South Jamboree (Walker, 6:15 p.m.)

JONES BOYS AND THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

March 6

MICKEY, JACK, MARK AND BILLY: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 8 p.m.)

JAZZ

March 3

AMINA FIGAROVA: Hartley/Vey Theatre in the Shaw Center for the Arts (7:30 p.m.)

BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

March 5

GERBRECHT INVITATIONAL ENSEMBLE CONCERT: Baton Rouge Magnet High School Auditorium (7 p.m.)

March 6

NICK ABRAHAM: Renaissance Hotel (6 p.m.)

March 7

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (6 p.m.)

DANCE

March 1

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 2

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 3

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

March 4

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 5

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 6

JITTERBUG LESSONS: Onezia Lounge (Gonzales, 7:30 p.m.)

March 7

LINE DANCE LESSONS: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs, 6:30 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

March 1

KARAOKE: Thai Kitchen

BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

March 2

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

March 7

BILLY BLUE KARAOKE: End of the Line (Denham Springs, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

March 1

CYPRESS CITY: Paragon Casino (Marksville)

March 2

CYPRESS CITY: Paragon Casino (Marksville)

March 7

THE BUDDY HOLLY STORY: Columbia Theatre (Hammond)

KAT DADDY KARAOKE: Houston’s Live (Port Allen)

LAFAYETTE AREA

March 1

BILL KIRCHEN/YVETTE LANDRY BAND: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

DAVID WILCOX: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

CIRCUS GENETIC/SELFAWAREWOLF: Artmosphere

March 2

NEW YORK POLYPHONY: Acadiana Center for the Arts James D. Moncus Theater (7:30 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: Atchafalaya Club (Henderson, 8 p.m.)

RAYO BROTHERS: Artmosphere

CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (4413 U.S. 190 East, Eunice, 9 a.m.)

March 3

ZYDECO BRUNCH WITH THE PINE LEAF BOYS TRIO: Artmosphere (11 a.m.)

RICHARD LEBOUEF AND TWO STEP/COLBY LATIOLAIS AND AMBUSH: Whiskey River (1365 Henderson Road, Henderson, 4 p.m.)

March 4

JANKY KARAOKE: Artmosphere

March 5

SONGWRITERS OPEN MIKE: Artmosphere

March 6

BRUCE COCKBURN: Vermilionville Center

DOUBLEWIDE: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

March 1

LOST BAYOU RAMBLERS: Tipitina’s

MIXED NUTS/DJ CRUSH: Fair Grounds Race Course (5 p.m.)

THE SCORSESES/THE BRETON SOUND/ADAM DALE/THE SAD BASTARDS: One Eyed Jacks

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

QUINTRON AND MISS PUSSYCAT: Prytania Theater

COREY SMITH/ADAM EZRA GROUP: House of Blues (8 p.m.)

TRISTAN PRETTYMAN/ANYA MARINA: The Parish at House of Blues (9 p.m.)

JASON STEWART QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PHILIP MELANCON: Andrea’s (Metairie, 8 p.m.)

THE BILLS/NICK NAME AND THE VALMONTS/THE NO SHOWS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

TBC BRASS BAND: Blue Nile (10 p.m.)

HOT CLUB OF NEW ORLEANS (6 P.M.)/KENNY BROWN WITH ALVIN YOUNGBLOOD HART (10 P.M.): d.b.a.

THE MERCY BROTHERS: Chickie Wah Wah (8:30 p.m.)

ROBIN BARNES JAZZ TRIO (5 P.M.)/PRIMA JAZZ TRIO (9 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (10 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

GRAVITY A: Maple Leaf Bar

March 2

SOUL FEST WITH JAM ALL (11:15 A.M.), TARA ALEXANDER (NOON), FAITH V (1 P.M.), MIA BORDERS (2 P.M.), GREEK SHOW (2:50 P.M.), ZENA MOSES AND RUE FIYA (3:15 P.M.), MICHAEL “SOULMAN” BATISTE (4:15 P.M.): Audubon Zoo (6500 Magazine St.)

JOHN BOUTTE (8 P.M.)/LITTLE FREDDIE KING (11 P.M.): d.b.a.

NEW ORLEANS SUSPECTS: Tipitina’s

FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks

LIONEL FERBOS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café

SCOTT SANDERS QUARTET FEATURING OLIVIER BOU: Clever Wine Bar (3700 Orleans Ave.)

BRANDON HEATH/MANDISA/LAURA STORY: Victory Fellowship (5708 Airline Drive, Metairie, 7 p.m.)

NEW ORLEANS NIGHTINGALES WITH INGRID LUCIA: Preservation Hall (8 p.m.)

KEN SWARTZ AND THE PALACE OF SIN: House of Blues (1 p.m.)

LIVE BAND KARAOKE WITH BIG SOUL: House of Blues (8 p.m.)

BLACKBERRY SMOKE/DRAKE WHITE: House of Blues (10 p.m.)

AMINA FIGEROVA SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

THE UNNATURALS/KILL BABY KILL: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

BIG SAM’S FUNKY NATION: Blue Nile (10 p.m.)

BILL KIRCHEN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

PRIMA JAZZ TRIO (9 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (10 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

JOHN GROS: Maple Leaf Bar

March 3

SOUL FEST WITH GOLDEN COMANCHE MARDI GRAS INDIANS (11:15 A.M.), AFRICAN AMERICAN FIRST TRIBUTE (NOON), AISHA BOYD (12:45 P.M.), ERICA FALLS (1:30 P.M.), GINA BROWN (2:30 P.M.), SOUL TRAIN LIVE (3:20 P.M.), LUKE JAMES (4 P.M.): Audubon Zoo (6500 Magazine St.)

JOE KROWN TRIO WITH RUSSELL BATISTE AND WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: Maple Leaf Bar

LUCIEN BARBARIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café

LIL’ ED AND THE IMPERIALS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)

GOSPEL BRUNCH WITH THE ELECTRIFYING CROWN SEEKERS: House of Blues (10 a.m.)

DONALD VEGA TRIO: Snag Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

SOUTH JONES/NOLA COUNTRY (3 P.M.)/RON HOTSTREAM (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/MARC STONE AND FRIENDS (10 P.M.): d.b.a.

March 4

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

THE ART OF FUNK: Banks Street Bar and Grill

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a.

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

PAPA GROWS FUNK: Maple Leaf Bar

March 5

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

CHATEAU NOWHERE/SENOR MEJOR/BLACK NOISE: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

March 6

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a.

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café

ANDERS OSBORNE: Lafayette Square (5 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

GET YOUR SOUL RIGHT/DOMENIC: House of Blues (6 p.m.)

JET LOUNGE: The Parish at House of Blues

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (7 p.m.)

MICHAEL AND ASHLEY LEMMLER (5 P.M.)/SMOKING TIMES JAZZ CLUB BAND WITH CHANCE BUSHMAN (8:30 P.M): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

WEDNESDAY NIGHT RAGE: Maple Leaf Bar

March 7

BANU GIBSON: Pavilion of the Two Sisters, New Orleans Botanical Garden, City Park (6 p.m.)

JON CLEARY (7 P.M.)/DERRICK FREEMAN AND BILLY IUSO (10 P.M.): d.b.a.

THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar

ACID BABY JESUS/HELLSHOVEL: Siberia Bar

LEROY JONES AND KATJA TOIVOLA WITH THE CRESCENT CITY JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café

PAUL LONGSTRETH (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:30 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

DEAD LEAF ECHO: The Saint

PAULIN BROTHERS BRASS BAND WITH DWAYNE PAULIN: Preservation Hall (8 p.m.)

ALL-STAR COMEDY REVUE: House of Blues (8 p.m.)

JOHN ELLIS JAZZ ENSEMBLE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

BORGESSA: Banks Street Bar and Grill

DAYNA KURTZ: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.