Capital City Swim League results

CCSL Meet One

Girls

Team totals: 1, St. Joseph’s Academy 435. 2, Dutchtown 190. 3, Baton Rouge High 170. 4, St. Michael 96. University 96. 6, Zachary 56. 7, Ascension Catholic 15. 8, Central 13. 9, Brusly 5.

Top individuals

200-yard freestyle: 1, Clayton Black, SJA, 1:59.31. 2, Katelyn Rodriguez, SJA, 2:02.70. 3, Ashley Sills, SJA, 2:06.74.

200 individual medley: 1, Mary Katherine Miller, SJA, 2:17.31. 2, Jeanne Fredric, SJA, 2:22.83. 3, Sarah Kudijaroff, Dutchtown, 2:23.09.

50 freestyle: 1, Caroline Beene, SJA, 25.12. 2, Clayton Black, SJA, 25.89. 3, Amy Miller, SJA, 26.24.

100 butterfly: 1, Caroline Beene, SJA, 1:00.11. 2, Mary Katherine Miller, SJA, 1:03.75. 3, Claire Carpentier, SJA, 1:03.95.

100 freestyle: 1, Lindsay Hagmann, SJA, 1:00.06. 2, Helen Martin, SJA, 1:02.79. 3, Rachel Barlow, University, 1:04.30.

100 backstroke: 1, Bethany Seagraves, SJA, 1:04.15. 2, Sarah Kudijaroff, Dutchtown, 1:05.00. 3. Lillian May, Dutchtown, 1:07.36.

100 breaststroke: 1, Amy Miller, SJA, 1:12.73. 2, Caroline Welsh, SJA, 1:18.91. 3, Caroline Bergeron, SJA, 1:20.85.

Boys

Team totals: 1, Catholic 447. 2, Zachary 120. 3, University 91. 4, Central 85. 5, Baton Rouge High 84. 6, Brusly 77. 7, St. Michael 74. 8, Dutchtown 54. 9, Scotlandville 27.

Top individuals

200 freestyle: 1, Colin Bone, Catholic, 1:49.16. 2, Lance Michael Rodriguez, Catholic, 1:53.00. 3, James Chastain, Catholic, 1:59.82.

200 IM: 1, Braden Nyboer, Catholic, 2:09.38. 2, Matt Frederic, Catholic, 2:13.66. 3, Nick Romero, Catholic, 2:14.01.

50 freestyle: 1, Colin Bone, Catholic, 22.44. 2, Graham Gardner, Catholic, 22.98. 3, Jackson Forbes, Catholic, 23.60.

100 butterfly: 1, Brady Grenfell, Catholic, 55.32. 2, Braden Nyboer, Catholic, 1:01.67. 3, Brennan Burke, Catholic, 1:02.06.

100 freestyle: 1, Graham Gardner, Catholic, 51.25. 2, Jackson Forbes, Catholic, 51.80. 3, Lance Michael Rodriguez, Catholic, 52.09.

100 backstroke: 1, Jerry Ye, Baton Rouge High, 1:02.11. 2, Matthew Arnold, Central, 1:02.25. 3, Matt Comeaux, Catholic, 1:06.22.

100 breaststroke: 1, Alex Goay, Catholic, 1:05.52. 2, Matt Frederic, Catholic, 1:05.78. 3, Jonathan McKeough, Catholic, 1:06.07.

CCSL Meet Two

Girls

Team totals: 1, Episcopal 320. 2, Lutcher 184. 3, Parkview Baptist 90.5. 4, The Dunham School 79. 5, East Ascension 74. 6, St. Amant 67. 7, St. James 46. 8, Runnels 43. 9, East Iberville 37. 10, Denham Springs 32, Christian Life 32. 12, Plaquemine 26. 13, Walker 8.5. 14, West Feliciana 3.

Top individuals

200-yard freestyle: 1, Bailey Stevens, Episcopal, 2:05.16. 2, Claudia Apsey, East Iberville, 2:07.17. 3, Olivia Huffman, Dunham, 2:08.33.

200 individual medley: 1, Jolee Liles, PBS, 2:20.94. 2, Danielle Miles, PBS, 2:30.78. 3, Jordyn Miller, Runnels, 2:32.21.

50 freestyle: 1, Olivia Huffman, Dunham, 26.10. 2, Caroline Sides, Episcopal, 27.03. 3, Dru Powell, Episcopal, 27.19.

100 butterfly: 1, Claudia Apsey, East Iberville, 1:05.85. 2, Jordyn Miller, Runnels, 1:10.38. 3, Alyssa Kelliher, Episcopal, 1:10.83.

100 freestyle: 1, Chanler Turnley, Episcopal, 57.03. 2, Jolee Liles, PBS, 59.11. 3, Caroline Core, East Ascension, 1:02.75.

100 backstroke: 1, Taylor Rodrigue, St. James, 1:11.63. 2, Taylor Champagne, St. Amant, 1:13.63. 3, Mary Oliver, Episcopal, 1:14.02.

100 breaststroke: 1, Chanler Turnley, Episcopal, 1:13.04. 2, Anna Morris, Christian Life, 1:18.79. 3, Kathryn Matherne, Lutcher, 1:19.46.

Boys

Team totals: 1, Lutcher 244. 2, Episcopal 1:47.5. 3, Walker 110. 4, Denham Springs 101.5. 5, Parkview Baptist 92. 6, The Dunham School 75. 7, Runnels 73. 8, Plaquemine 50, St. Amant 50, East Ascension 50. 11, Christian Life 12. 12, West Feliciana 7. 13, St. James 4.

Top individuals

200 freestyle: 1, John Miller, PBS, 1:49.43. 2, Shane Pendarvis, Walker, 2:01.22. 3, Andrew Long, Walker, 2:05.61.

200 IM: 1, Mason Hutchinson, East Ascension, 2:03.46. 2, Bailey Coleman, Denham Springs, 2:12.29. 3, Will Lurker, Runnels, 2:25.66.

50 freestyle: 1, Luke Zeringue, Lutcher, 23.40. 2, Nick Gatch, Lutcher, 23.57. 3, Blake Roussel, Lutcher, 23.76.

100 butterfly: 1, Mason Hutchinson, East Ascension, 54.57. 2, John Miller, LBS, 57.27. 3, Chase Commardelle, PBS, 57.44.

100 freestyle: 1, Kirkland Mawae, Dunham, 52.91. 2, Chase Commardelle, PBS, 53.03. 3, Blake Roussel, Lutcher, 56.19.

100 backstroke: 1, Kirkland Mawae, Dunham, 1:00.66. 2, Shane Pendarvis, Walker, 1:04.30. 3, Jim Conklin, Episcopal, 1:05.00.

100 breaststroke: 1, Brady Coleman, Denham Springs, 1:06.84. 2, Nick Gatch, Lutcher, 1:10.31. 3, Nick LeBlanc, Lutcher, 1:12.74.