Ascension Parish swimmers do well in championship meet

Advocate staff photo by BRIANNA PACIORKA -- Camille Chopin competes in the girls 8-and-under 25-yard butterfly for the Pelican Point Waves during a June swim meet at the Pelican Point Golf and Country Club in Gonzales.
Advocate staff photo by BRIANNA PACIORKA -- Camille Chopin competes in the girls 8-and-under 25-yard butterfly for the Pelican Point Waves during a June swim meet at the Pelican Point Golf and Country Club in Gonzales.

Ascension Parish swimmers swam well at the 2013 Baton Rouge City Swim Championships held in July at LSU.

The Pelican Point Waves knocked off former champs Magnolia Woods Marlins to claim top honors.

The 70-member Waves team scored 2,193.50 points. The second place team was the Magnolia Woods Marlins with 1,868.50 point. The Gonzales Dolphins took third with 1,241.50.

There were 18 teams participating in this year’s City Meet. Teams from Ascension, Livingston, St. James, East and West Baton Rouge parishes participated in the annual swim meet.

Waves swimmers won 27 Gold, 14 silver and 13 bronze medals in the three-day meet. Four swimmers earned gold medals in each of the four events they swam. Zachary Babin, Gabriella Fouchi, Jonathan McKough, and Elizabeth Winter each won gold medals in each event they entered Triple winners were Alex Cruz and Ryan Hurst.

The Waves, who compete in the Bayou Swim League, are coached by Vicki Krysiak and Ken Ridgdell and have been in existence for six years.

Results

Top five results from Waves and Dolphins swimmers in the Baton Rouge Summer League City Swimming Championships:

Girls

11-12 200-yard freestyle relay: first place, Waves A team of E. Winter, K. Madere, J.VanHoogstraten and G.Fouchi; and fourth, Waves B team of M. Gauldin, P. Reulet, M. Nichols and M. Robichaux.

11-12 50-yard freestyle: first, E. Winter, Waves; third, M. Gauldin, Waves and fifth, K. Madere, Waves.

11-12 50-yard backstroke: first, G. Fouchi, Waves; and third, D. Gautreau, Waves.

11-12 50-yard breaststroke: first, E. Winter, Waves; and third, M. Nichols, Waves.

11-12 50-yard butterfly: first, G. Fouchi, Waves; fourth, J. VanHoogstraten, Waves; and fifth, A. Gaffney, Dolphins.

11-12 100-yard individual medley: second, A. Gaffney, Dolphins; and fifth, J. VanHoogstraten, Waves.

11-12 200-yard medley relay: first, Waves A team of G. Fouchi, M. Nichols, J. VanHoogstraten and E. Winter; and fifth, Waves B team of D. Gautreau, K. Madere, M. Robichaux, M. Gauldin.

6 and under 100-yard freestyle relay: third, Waves A team of B. McKeough, A. Hertel, S. Tureau and I. Winter.

6 and under 25-yard freestyle: second, B. McKeough, Waves; and fourth, I. Winter, Waves.

6 and under 25-yard backstroke: first, I. Winter, Waves.

7-8 100-yard freestyle relay: first, Waves A team of V. Winter, A. Tureau, N. Benigno and C. Chopin.

7-8 25-yard freestyle: second, V. Winter, Waves.

7-8 25-yard backstroke: first, V. Winter, Waves; and fifth, A. Reulet, Waves.

7-8 25-yard breaststroke: second, C. Chopin, Waves; fourth, A. Tureau, Waves; and fifth, H. Duplessis, Dolphins.

7-8 25-yard butterfly: second, C. Chopin, Waves.

7-8 100-yard medley relay: first, Waves A team of V. Winter, A.Tureau, C. Chopin, N. Benigno.

13-14 200-yard freestyle relay: second, Waves A team of A. Guidry, E. Schultz, M. Lato and M. Nichols.

13-14 50-yard freestyle: first, M. Nichols, Waves.

13-14 50-yard backstroke: fifth, M. Lund, Dolphins.

13-14 50-yard butterfly: first, M. Nichols, Waves.

13-14 200-yard medley relay: third, Waves A team of E. Schultz, M. Lato, M. Nichols and A. Guidry.

9-10 100-yard freestyle relay: second, Waves A team of O. Brunet, K. Chase, L. Haygood and M. Gauldin.

9-10 25-yard freestyle: second, M. Gauldin, Waves; and fifth, L. Haygood, Waves.

9-10 25-yard backstroke: third, L. Allen, Dolphins.

9-10 25-yard breaststroke: fourth, O. Brunet, Waves; and fifth, S. Voivedich, Dolphins.

9-10 100-yard individual medley: third, M. Nichols, Waves.

9-10 100-yard medley relay: fifth, Waves A team of L. Haygood, O. Brunet, M. Nichols, M. Gauldin.

15 and older 200-yard freestyle relay: fifth, Waves A team of L. Masten, A. Adams, M. Nichols and J. Bittle.

15 and older 50-yard butterfly: fourth, A. Adams, Waves.

15 and older 200-yard medley relay: fourth, Waves A team of D. Gautreau, J. Bittle, A. Adams and M. Nichols.

Boys

11-12 200- yard freestyle relay: first place, Waves A team of R. Hurst, A. Chopin, J. Sapia, Z. Babin; and third, Dolphins A team of A. Ontiveros, C. LeGrange, D. Chauvin, D. Boylan

11-12 50-yard freestyle: first, Z. Babin, Waves.

11-12 50-yard backstroke: first, R. Hurst, Waves; and fourth A. Chopin, Waves.

11-12 50-yard breaststroke: first, Z. Babin, Waves, and third, J. Sapia.

11-12 50-yard butterfly: first, D. Boylan, Dolphins; second, A. Chopin, Waves; and third, C. Masten, Waves.

11-12 100-yard individual medley: first, D. Boylan, Dolphins; second, R. Hurst, Waves; and fourth, J. Sapia, Waves.

11-12 200- yard medley relay: first, Waves A team of R. Hurst, Z. Babin, A. Chopin and J. Sapia; and fourth, Dolphins A team of D. Chauvin, N. Willyard, D. Boylan and A. Ontiveros.

6 and under 100-yard freestyle relay: second, Waves A team of W. Gautreau, J. Aime, C. Volion and D. Tureau; and third, Dolphins A team of E. Angrisano, O. Bennett, K. Voivedich and K. Rock.

6 and under 25-yard freestyle: second, D. Tureau, Waves; and third, K. Rock, Dolphins.

6 and under 25-yard backstroke: fifth, W. Gautreau, Waves.

7-8 100-yard freestyle relay: second, Dolphins A team of S. Gaffney, J. Chauvin, D. Ontiveros and J. Miller; third, Waves A team of C. Volion, E. DeSoto, R. Fouchi and R. Gauldin.

7-8 25-yard freestyle: second, S. Gaffney, Dolphins; and fourth, J. Miller, Dolphins.

7-8 25-yard backstroke: fourth, G. Felton, Dolphins; and fifth, R. Fouchi, Waves.

7-8 25-yard breaststroke: first, C. Volion, Waves; and third, S. Gaffney, Dolphins.

7-8 25-yard butterfly: third, J. Miller, Dolphins; and fifth. R. Gauldin.

7-8 100-yard medley relay: first, Waves A team of C. Volion, E. DeSoto, R. Gauldin and R. Fouchi; and second, Dolphins A team of G. Felton, J. Miller, D. Ontiveros and S. Gaffney.

13-14 200-yard freestyle relay: first, Waves A team of N. Chopin, J. Sapia, B. Dodson and J. McKeough; and fourth, Dolphins A team of A. Miller, N. Barber, D. Thomas and T. Silvey.

13-14 50-yard backstroke: third, N. Barber, Dolphins; and fourth, N. Chopin.

13-14 50-yard breaststroke: first, J. McKeough, Waves; third, B. Dodson, Waves.

13-14 50-yard butterfly: second, N. Chopin, Waves; fifth, E. Fruge, Dolphins.

13-14 100-yard individual medley: first, J. McKeough, Waves.

13-14 200-yard medley relay: first, Waves A team of J. Sapia, J. McKeough, N. Chopin and B.Dodson; fourth, Dolphins A team of N. Barber, T. Silvey, D. Thomas and A. Miller.

9-10 100-yard freestyle relay: first, Dolphins A team of J. Miller, A. Bascom, K. Rock and U. Gaffney; third, Waves A team of B. Wright, C. Hurst, Cody, A. Fruge and B. Gautreau; and fourth, Dolphins B team of B. Gueho, , K. Brock, M. Richardson, T. Vice;

9-10 25-yard freestyle: first, J. Miller, Dolphins; and fourth, B. Gautreau, Waves.

9-10 25-yard backstroke: first, A. Bascom, Dolphins; and fourth, B. Dodson, Waves.

9-10 25-yard breaststroke: first, U. Gaffney, Dolphins; fourth, A. Williams, Dolphins; and fifth, K. Brock, Dolphins.

9-10 25-yard butterfly: second, A. Fruge, Waves; third, K. Rock, Dolphins; and fourth, B. Gautreau, Waves.

9-10 100-yard individual medley: second, A. Bascom, Dolphins; third, U. Gaffney, Dolphins; fourth, J. Miller, Dolphins; and fifth, K. Rock, Dolphins.

9-10 100-yard medley relay: first, Dolphins A team of A. Bascom, U. Gaffney, K. Rock and J. Miller; third, Waves A team of A. Fruge, C. Hurst, B. Gautreau and B. Wright; and fifth, Dolphins B team of M. Richardson, A. Williams, B. Gueho and T. Vice.

15 and older 200-yard freestyle relay: first, Waves A team of A. Bittle, K. Matherne, C. Masten and A. Cruz; and second, Dolphins A team of C. LeGrange, K. Fruge, V. Robert and A.Faulkner.

15 and older 50-yard backstroke: first, R. Masten, Waves; second, A. Cruz, Waves; and fifth, M. Bailey, Dolphins.

15 and older 50-yard breaststroke: second, A. Faulkner, Dolphins; third, C. Masten, Waves; and fifth, A. Bittle, Waves.

15 and older 100-yard individual medley: first, A. Cruz, Waves; and fourth, A. Bittle, Waves.

15 and older 200-yard medley relay: first, Waves A team of A. Cruz, K. Matherne, A. Bittle and C. Masten; and two, Dolphins A of M. Bailey, A. Faulkner, K. Fruge and C. LeGrange.