LTFCA Composite All-State Track Team

Based on results at the Louisiana High School Athletic Association’s Outdoor Meet and picked by the Louisiana Track and Field Coaches Association.

Boys

Field events

Long jump: 1. Chance Chambers, Huntington, 24-2¾. 2. Donald Gage, Zachary, 24-1¾. 3. Da’quan Bellard, Opelousas, 23-6½.

Triple jump: 1. Marquise Ricard, Southern Lab, 47-6¾. 2. Cameron Rice, Airline, 47-4¼. 3. Albert Brock, Chalmette, 46-10¼.

High jump: 1. Steven Barze, Ponchatoula, 6-8. Tamario Latin, North DeSoto, 6-8. 2. Matthew Trammell, Rummel, 6-6. Chance Stephens, Catholic, 6-6. Aaron Craig, Salmen, 6-6. Aaron Tepps, Tioga, 6-6. Malik Williams, Jennings, 6-6. Malachi Dupre, John Curtis, 6-6.

Pole vault: 1. Devin King, Jewel Sumner. 16-8. Dylan Duvio, John Curtis, 16-8. 2. Caleb Bertrand, Elton, 16-1. 3. Cameron Robichaux, St. Paul’s, 15-6.

Shot put: 1. Anthony Taylor, John Curtis, 60-4. 2. David Elias, Dutchtown, 56-10¼. 3. Johnathan Clay, Evangel, 56-3¾.

Discus: 1. Robert Kennedy, Belle Chasse, 167-1. 2. Anthony Taylor, John Curtis, 161-6. 3. Trey Cazabat, West Feliciana, 157-6.

Javelin: 1. Hunter Stelly, Notre Dame, 201-6. 2. William Crosby, Catholic, 183-0. 3. John Vidrine, Pine Prairie, 181-2.

Running events

4x200-meter relay: 1. Karr, (Jermey Hicks, Edward Davis, Renel Holmes, Sharkieth Beverly), 1:25.95. 2. Catholic, (Arthur Price, D.J. Woodard, Trevell Johnson, Derrius Guice). 3. East Ascension (Kerwin Lane, Michael Sparrow, Tyler Briley, Tyler Green), (1:27.40).

1,600 meters: 1. Zachary Albright, St. Paul’s, 4:16.43. 2. Joseph St. Cyr, Catholic, 4:17.97. 3. Jack Wilkes, Airline, 4:24.88.

110 hurdles: 1. Craig Rock, St. Thomas Aquinas, 14.16. 2. Albert Brock, Chalmette, 14.17. 3. Ken Ward, Catholic, 14.24.

100: 1. Chris Lewis, Lakeside, 10.46. 2. Sherman Badie, John Curtis, 10.59. 3. Micah Larkins, Haughton, 10.63. Richard Allen, John Curtis, 10.63.

800: 1. Blair Henderson, St. Louis, 1:53.25. 2. Alex Holden, Northshore, 1:55.20. 3. Matthew Rhorer, Catholic, 1:55.74.

4x100 relay: 1. Catholic, (Arthur Price, D.J. Woodard, Derrius Guice, Khalil Thomas), (41.66). 2. Haughton (Javonte Woodard, Micah Larkins, D’Kovin Ware, Ty Shilling), 41.91. 3. East Ascension (Kerwin Lane, Tyler Briley, Michael Sparrow, Simone Palelei), 42.10.

400: 1. Jaquavious Hart, Airline, 47.62. 2. Corey Hart, Parkway, 48.50. 3. Devin Scott, West Jefferson, 48.55.

300 hurdles: 1. Albert Brock, Chalmette, 38.14. 2. D.J. Woodard, Catholic, 38.14. 3. Craig Rock, St. Thomas Aquinas 38.44.

200: 1. Chris Lewis, Lakeside, 21.45. 2. Jermey Hicks, Karr, 21.53. 3. Devin Scott, West Jefferson, 21.60.

3,200: 1. Zachary Albright, St. Paul’s, 9:20.20. 2. D.C. Lipani, St. Paul’s, 9:26.49. 3. Neal Fitzpatrick, Jesuit, 9:31.54.

4x400 relay: 1. Catholic, (Matthew Rhorer, Davis Richardson, D.J. Woodard, Phillip Rodman), (3:18.60). 2. Karr, (Christian Gilbert, Desmond Holmes, Edward Davis, Kaylon Beverly), 3:22.11. 3. Breaux Bridge (Chandler Thomas, Randall Menard, Tyler Ledet, Lamont Abraham, 3:22.21.

Girls

Field events

Long jump: 1. Jeremica Edwards, Warren Easton, 18-10. 2. Sakinah Abdul Aziz, McKinley, 18-8½. 3. D’ Lacia McKinley, Scotlandville, 18-2½.

Triple jump: 1. Destini Lemalle, Slidell, 38-6½. 2. Jasymn Carswell, Airline, 38- 6¼. 3. Amber Turner, West Monroe, 37-6 ½.

High jump: 1. Mary Grace Glitz, St. Scholastica, 5-6. Quanese Jones, Ruston, 5-6. Meo Knight, Central Catholic-MC, 5-6. Jasmine White, Logansport, 5-6. 2. Toni Rodriquez, St. Amant, 5-4. Katie Richard, Iowa, 5-4. Elliz, Silva, Sacred Heart-NO, 5-4.

Pole vault: 1. Meg Simon, North Vermillion, 12- 7. 2. Aaliyah Walker, Westgate, 12-6. 3. Madison Heath, Fontainebleau, 12-0. Bailey Daigle, Assumption, 12-0.

Shot put: 1. Shelby Waln, Doyline, 41-7 ¼. 2. Rhea Thomas, St. Louis, 39-8. 3. Gerriana Lyons, West St. Mary, 39- 3.

Discus: 1. Rhea Thomas, St. Louis, 129-6. 2. Jamira Russ, Plaquemine, 128-2. 3. Alexis Gordon, Chalmette, 127-9.

Javelin: 1. Rebecca Wales, West Monroe, 152-6. 2. Chelcie Sonnier, North Vermillion, 140-8. 3. Kristen Clark, Ruston, 136-6.

Running events

4x200 relay: 1. McDonogh #35, (Marcquita Stalbert, Kaitlynn Pratt, Nicole Henderson, Infinity Bradley), (1:39.34). 2. St. Louis (Shondalynn Jasmine, Christi Clemons, Drew Chatters, Hannah Jackson), (1:41.01). 3. Baton Rouge High, (Alayna Wyre, Alexandria Henderson, Ja’ Mesia Stewart, Kayla Thompson, 1:41.67.

1,600 meters: 1. Mia Meydrich, Dominican, 5:07.85. 2. Nicole Durham, Fontainebleau, 5:12.37. 3. Hailey Hestermann, Calvary Baptist, 5:14.00.

100 hurdles: 1. Mikiah Brisco, Baton Rouge High, 13.87. 2. Ka’lynn Jupiter, Donaldsonville, 14.13. 3. Alexis Fortenberry, West Jefferson, 14.13. Kiesha Jack, Northside, 14.13.

100: 1. Mikiah Brisco, Baton Rouge High, 11.55. 2. Aleia Hobbs, Eleanor McMain, 11.68. 3. Rachel Misher, Episcopal-BR, 11.87.

800: 1. Kaylei Esfellar, Lafayette, 2:17.15. 2. Madison McDaniel, St. Scholastica, 2:19.36. 3. Ja’ Nesha Strong, C. E. Byrd, 2:19.74.

4x100 relay: 1. Baton Rouge High (Alayna Wyre, Ja’Mesia Stewart , Alexandria Henderson, Mikiah Brisco), 47.35. 2. St. Louis (Brianna Soram, Christi Clemons, Shondalynn Jasmine, Hannah Jackson), 47.68. 3. McDonogh #35 (Nicole Henderson, Kaitlynn Pratt, Jamara Lewis, Infinity Bradley), 48.05.

400: 1. Marcquita Stalbert, McDonogh #35, 55.83. 2. Hannah Siegmund, Ruston, 55.95. 3. Vanessa Williams, H. L. Bourgeois, 56.40.

300 hurdles: 1. Ka’lynn Jupiter, Donaldsonville, 42.63. 2. Bryianna Richardson, Helen Cox, 43.21. 3. Shondalynn Jasmine, St. Louis, 44.91.

200: 1. Mikiah Brisco, Baton Rouge High, 23.85. 2. Aleia Hobbs, Eleanor McMain, 23.99. 3. Marcquita Stalbert, Mc Donogh #35, 24.04.

3,200: 1. Alison Ringle, Parkway, 11:23.34. 2. Nicole Durham, Fontainebleau, 11:33.35. 3. Gabrielle Jennings, First Baptist, 11:36.65.

4x400 relay: 1. Baton Rouge High (Desinty Armstrong, Meri Hebert, Akosua Allen, Kayla Thompson), 3:57.58). 2. C. E. Byrd (Morgan White, Ja’Nesha Armstrong, Caroline Campbell, Leonidra Brossette) 3:59.26. 3. Lafayette (Aimee Stokes, Ky Reon McBride, Kiara Jones, Kaylei Esfeller), 4:01.76.