Prep report

Zachary seeded No. 10, to host Airline Wednesday

baseball

Central Private 12, Columbia 2

Columbia 010 01 — 2  4 1

Central Private 336 0x — 12 11 2

W — Chase Martin (6-0). L — Drew McElroy. Leaders: COLUMBIA: Drew McElroy (1-3), T. Hall (1-3), W. Raybourn (1-1); CENTRAL PRIVATE: Brad Miller (3-3, 2B, 3B, HR, 3 RBIs), Kris Tamplet (3-3, 3 RBIs), Layton Laird (1-2), Chase Martin (1-2). Records: Columbia 16-11; Central Private 25-4. Central Private won series 2-0. Next games: Central Private at Centreville, Tuesday; Centreville at Central Private, Thursday.

Family Christian 15, Pelican 0

Pelican 000 000  — 0 0 6

Family Christian 203 (10)x — 15 8 0

W — M.J. Frazier (8-0). L — Chris Hugins. Leaders: FAMILY CHRISTIAN: J.J. Holmes (2-3, 2B, 2 RBIs), Mason Diaz (1-1, 2 RBIs), Trae Steudlein (1-1, 2B, SAC, RBI), Ben Chauvin (1-4, 3B, RBI). Records: Family Christian 23-4; Pelican 5-15.

Livonia 10, Crowley 0

Crowley 000 000  — 0 5 2

Livonia 002 242 — 10 9 1

W — Jacob Babor (9-1). L — Pate Broussard. Leaders: CROWLEY: Austin Duhon (1-2), Pate Broussard (1-2), Alex Leboues (1-1); LIVONIA: Jarrod Jarreau (2-3, 2 runs, HR), Holden Webber (3-3, 2 runs, 2 RBIs), Ty Gurr (1-4, 2 runs, 2 RBIs, HR).e_SClBSt. Michael 11, Plaquemine 3

St. Michael 200 010 0  — 3  4 2

Plaquemine 112 322 x — 11 17 3

W — James Smith (6-1). Ben Cavalier — (5-4). Leaders: ST. MICHAEL: Austin Edens (3-5, 3 2Bs, 2 RBIs), Zach Harris (3-3, 2 RBIs), Chris Dufour (3-4, 2B, RBI), Chris Reid (1-5), J.T. Mauldin (1-4, RBI), Wade Broussard (1-4, 2B, 2 RBIs), Smith (1-3, RBI); PLAQUEMINE; Cavalier (2-4, RBI), Julius Maracalin (1-4), Dalton Brigalia (1-2). Records. Plaquemine 14-10; St. Michael 22-11.

girls Gymnastics

LHSAA State meet

At Baton Rouge High

Overall team scores: 1, St. Joseph 222,125. 2, Caddo 220.775. 3, Catholic New Iberia 212,975. 4. Baton Rge High 210.900.

Level 8

Team scores: 1, Dutchtown 104.250. 2, St. Joseph 86.100. 3, Ursuline 73,500.

Individual scores : 1, Sydney Ewing, Lafayette — vault: 9.500; bars: 9.750; Balance Beam: 9.750; floor exercise: 9.750. all-around 38.750. 2, Katie Hebert, Comeaux — vault: 9.250. 2, bars: 9.650; 3, balance beam: 9.400; floor exercise: 9.100; all-around: 37.400. 3, Raleigh Patrick, Episcopal — vault: 8.500; bars: 9450; balance beam: 9.600; Floor exercise: 9.657. all-around: 37.225.

Level 5

Team scores: 1, Catholic New Iberia 112,175. 2, E.D. White 110.550. 3, Caddo 109.375.

Individual scores: 1, Kaitlyn Adams, E.D. White — vault: 9.450; bars: 9.500; Balance Beam 9.500; floor exercise: 9.500; all-around 37.950. 2, Camille LeBlanc, St. Amant — vault 9.050; bars: 9.600; balance beam: 9.450; floor exercise: 9.525; all-around 37.625. 3, Chloe Colwart, Catholic-New Iberia — vault: 9.150; 2, bars 9.375; balance beam: 9.450; floor exercise: 9.500; all-around: 37.475.

Level 4

Team scores: 1, E.D. White 112,850. 2, St. Joseph’s 112,575. 3, Caddo 111,650.

Individual scores: 1, Ridley Walker, Caddo — vault: 9.550; bars: 9.550; balance beam: 9.600; floor exercise 9.200; all-around: 37.900. 2, Sara Murphy, St. Joseph’s — vault: 9.500; bars: 9.485; balance beam: 9.700; floor exercise 8.950; all-around: 37.625. 3, Lexie Bourgeois, E.D. White — vault: 9.800; bars: 9.525; balance beam: 9.100; floor exercise: 9.125; all-around: 37.625.

Softball

Saturday’s semifinals and finals results from the Louisiana High School Athletic Association State Softball Tournament at Sulphur’s Frasch Park.

Class 5A

Semifinals

Mount Carmel 7, Live Oak 5

Sam Houston 4, St. Amant 2

Final

Sam Houston 8, Mount Carmel 0

Class 4A

Semifinals

St. Thomas More 7, Belle Chasse 0

Teurlings 7, West Ouachita 2

Final

St. Thomas More 6, Teurlings 4

Class 3A

Semifinals

Brusly 2, Jena 1

Notre Dame 16, Buckeye 12

Final

Brusly 5, Notre Dame 3

Class 2A

Semifinals

John Curtis 11, North Webster 0

Riverside 5, Evangel 2

Final

John Curtis 3, Riverside 2

Class 1A

Semifinals

Hannan 5, Westminster 0

Catholic-Pointe Coupee 3, False River 1

Final

Catholic-Pointe Coupee 4, Hannan 3, 8 innings

Class B

Semifinals

Florien 5, Grace Christian 4

Anacoco 5, Grand Lake 4

Final

Florien 8, Anacoco 3

Class C

Semifinals

Hackberry 13, Northside Christian 0

Georgetown 5, Starks 3

Final

Hackberry 2, Georgetown 1