Louisiana open report

Friday’s results

Friday at Le Triomphe Country Club, Broussard, La.; yardage: 7,006; Par: 71 (36-35)

Second round

Darron Stiles 67-64 — 131

Arjun Atwal 67-65 — 132

Troy Merritt 67-66 — 133

Jason Gore 68-65 — 133

Ben Martin 66-67 — 133

Danny Ellis 65-69 — 134

Brett Wetterich 68-66 — 134

Edward Loar 68-66 — 134

Danny Lee 67-67 — 134

Jim Herman 67-67 — 134

Brenden Pappas 69-66 — 135

Byron Smith 69-66 — 135

Chesson Hadley 71-65 — 136

Aaron Goldberg 73-63 — 136

Brendon Todd 67-69 — 136

Marco Dawson 68-68 — 136

Billy Hurley III 70-66 — 136

Blayne Barber 67-69 — 136

Roland Thatcher 69-68 — 137

Heath Slocum 71-66 — 137

Shane Bertsch 71-66 — 137

Brian Duncan 69-68 — 137

Richard S. Johnson 73-64 — 137

Matt Davidson 71-66 — 137

Russell Knox 69-68 — 137

Michael Letzig 67-70 — 137

Jim Renner 68-69 — 137

Ryan Spears 66-71 — 137

Gary Christian 69-68 — 137

Hudson Swafford 67-70 — 137

John Peterson 65-72 — 137

Mathew Goggin 69-69 — 138

Patrick Cantlay 71-67 — 138

Steve LeBrun 69-69 — 138

Tim Wilkinson 70-68 — 138

Mark Walker 68-70 — 138

Matt Weibring 71-67 — 138

Sung Kang 68-70 — 138

Nick O’Hern 70-68 — 138

Vince Covello 68-70 — 138

John Riegger 70-68 — 138

Morgan Hoffmann 69-69 — 138

Ashley Hall 67-71 — 138

Tim Petrovic 69-69 — 138

Chris B. Brown 68-70 — 138

Adam Crawford 70-69 — 139

Randall Hutchison 70-69 — 139

Nick Flanagan 66-73 — 139

Mark Anderson 72-67 — 139

Scott Sterling 71-68 — 139

Franklin Corpening 69-70 — 139

Joe Durant 72-67 — 139

D.J. Trahan 67-72 — 139

Chris Tidland 71-68 — 139

Cliff Kresge 67-72 — 139

Hunter Haas 70-69 — 139

Kevin Kisner 68-72 — 140

Cameron Beckman 73-67 — 140

Scott Parel 71-69 — 140

John Hurley 73-67 — 140

Michael Putnam 71-69 — 140

Ron Whittaker 70-70 — 140

Brice Garnett 68-72 — 140

Paul Claxton 72-68 — 140

Billy Mayfair 70-70 — 140

Patrick Sheehan 67-73 — 140

Lee Bedford 67-73 — 140

Todd Baek 73-67 — 140

Andrew Noto 72-68 — 140

Failed to qualify

Ariel Canete 71-70 — 141

Paul Haley II 69-72 — 141

Adam Hadwin 74-67 — 141

Tyrone Van Aswegen 72-69 — 141

J.J. Killeen 71-70 — 141

Andres Gonzales 76-65 — 141

Bronson La’Cassie 74-67 — 141

Brian Rowell 72-69 — 141

Bhavik Patel 69-72 — 141

John Daly 68-73 — 141

Andrew Svoboda 67-74 — 141

Gavin Coles 72-70 — 142

Andrew Loupe 74-68 — 142

Miguel Angel Carballo 73-69 — 142

Joe Ogilvie 71-71 — 142

Ryan Hietala 72-70 — 142

Wes Short, Jr. 73-69 — 142

Kyle Reifers 72-70 — 142

Matt Bettencourt 71-71 — 142

Steven Bowditch 71-71 — 142

Peter Tomasulo 70-72 — 142

I J Jang 76-66 — 142

Joseph Bramlett 69-74 — 143

Richard Scott 72-71 — 143

Derek Ernst 72-71 — 143

Rafael Echenique 74-69 — 143

Michael D. Smith 77-66 — 143

Roger Sloan 74-69 — 143

Alex Aragon 73-70 — 143

Bubba Dickerson 71-72 — 143

Brett Stegmaier 72-71 — 143

Alex Cejka 70-74 — 144

Philip Pettitt, Jr. 74-70 — 144

Phillip Mollica 72-72 — 144

Jeff Gove 72-72 — 144

Nathan Green 71-73 — 144

Jonathan Hodge 75-69 — 144

Corey Nagy 74-70 — 144

Niklas Lemke 76-68 — 144

Camilo Benedetti 70-74 — 144

Hank Kuehne 75-69 — 144

Alexandre Rocha 68-76 — 144

Benjamin Alvarado 75-70 — 145

Sam Saunders 73-72 — 145

Roger Tambellini 74-71 — 145

B.J. Staten 77-68 — 145

David Berganio, Jr. 72-73 — 145

Kevin Foley 72-73 — 145

Guy Boros 73-72 — 145

Mike Standly 77-68 — 145

Tom Hoge 72-73 — 145

Will Wilcox 75-70 — 145

Derek Fathauer 77-68 — 145

Skip Kendall 71-75 — 146

Chris DiMarco 77-69 — 146

Dawie van der Walt 79-67 — 146

Dusty Fielding 74-72 — 146

Scott Harrington 77-69 — 146

Whee Kim 73-73 — 146

Will Strickler 76-70 — 146

Andrew D. Putnam 76-71 — 147

Bill Lunde 71-76 — 147

Scott Gutschewski 75-72 — 147

Chad Collins 80-68 — 148

Matt Hendrix 74-74 — 148

Joe Affrunti 73-75 — 148

Chris Wilson 77-72 — 149

Joshua Brock 75-75 — 150

Rob Oppenheim 80-71 — 151

Mathias Gronberg 80-72 — 152

Woody Austin 78-75 — 153

Christopher DeForest 80-73 — 153

Jake Daniels 79-76 — 155

Matt Berry 85-71 — 156

Jake Narro 80-77 — 157

Saturday’s pairings

Off No. 1 Tee

8:30 a.m. — Steve LeBrun, West Palm Beach, Fla.; Tim Wilkinson, Palmerston North, New Zealand; Mark Walker, Hurst, Texas

8:40 a.m. — John Peterson, Baton Rouge, La.; Mathew Goggin, Charlotte, N.C.; Patrick Cantlay, Long Beach, Calif.

8:51 a.m. — Ryan Spears, Wichita, Kan.; Gary Christian, Carshalton, England; Hudson Swafford, Tallahassee, Fla..

9:02 a.m. — Russell Knox, Inverness, Scotland; Michael Letzig, Kansas City, Mo.; Jim Renner, Orlando, Fla.

9:13 a.m. — Brian Duncan, Mount Pleasant, S.C.; Richard S. Johnson, Stockholm, Sweden; Matt Davidson, Greenville, S.C.

9:24 a.m. — Roland Thatcher, The Woodlands, Texas; Heath Slocum, Alpharetta, Ga.; Shane Bertsch, Denver, Colo.

9:35 a.m. — Marco Dawson, Lakeland, Fla; Billy Hurley III, Annapolis, Mid.; Blayne Barber, Auburn, Ala.

9:46 a.m. — Chesson Hadley, Raleigh, N.C.; Aaron Goldberg, Encinitas, Calif.; Brendon Todd, Atlanta, Ga.

9:57 a.m. — Jim Herman, Palm City, Fla.; Brenden Pappas, McKinney, Texas; Byron Smith, Palm Desert, Calif.

10:08 a.m. — Brett Wetterich, Jupiter, Fla.; Edward Loar, Dallas, Texas; Danny Lee, Rotorua, New Zealand

10:19 a.m. — Jason Gore, Valencia, Calif.; Ben Martin, Greenwood, S.C.; Danny Ellis, Heathrow, Fla.

10:30 a.m. — Darron Stiles, Pinehurst, N.C.; Arjun Atwal, Calcutta, India; Troy Merritt, Meridian, Idaho

Off No. 10 Tee

8:32 a.m. — Matt Weibring, Dallas, Texas; Sung Kang, Carrollton, Texas; Nick O’Hern, Perth, Australia

8:42 a.m. — Vince Covello, Ponte Vedra Beach, Fla.; John Riegger, Las Vegas, Nev.; Morgan Hoffmann, Jupiter, Fla.

8:53 a.m. — Ashley Hall, Melbourne, Australia; Tim Petrovic, Austin, Texas; Chris B. Brown, Garland, Texas

9:04 a.m. — Adam Crawford, Brisbane, Queensland, Australia; Randall Hutchison, Traverse City, Mich.; Nick Flanagan, New Castle, Australia

9:15 a.m. — Mark Anderson, Beaufort, S.C.; Scott Sterling, Baton Rouge, La.; Franklin Corpening, Fort Worth, Texas

9:26 a.m. — Joe Durant, Gulf Breeze, Fla.; D. J. Trahan, Mt. Pleasant, S.C.; Chris Tidland, Stillwater, Okla.

9:37 a.m. — Cliff Kresge, Heathrow, Fla.; Hunter Haas, Fort Worth, Texas; Kevin Kisner, Aiken, S.C.

9:48 a.m. — Cameron Beckman, San Antonio, Texas; Scott Parel, Augusta, Ga.; John Hurley, Spring, Texas

9:59 a.m. — Michael Putnam, Tacoma, Wash.; Ron Whittaker, Little Rock, Ark.; Brice Garnett, Gallatin, Mo.

10:10 a.m. — Paul Claxton, Sea Island, Ga.; Billy Mayfair, Scottsdale, Ariz.; Patrick Sheehan, Warwick, R.I.

10:21 a.m. — Lee Bedford, Cary, N.C.; Todd Baek, San Diego, Calif.; Andrew Noto, Luling, La.