LHSAA Boys Basketball Playoffs

Class 5A

Bidistrict RESULTS

(1) Ouachita 74, (32) Chalmette 49

(16) Natchitoches Central 77, (17) Northshore 56

(9) Jesuit 49, (24) Central-BR 37

(8) East St. John 67, (25) St. Amant 59

(5) Brother Martin 70, (28) Barbe 30

(12) Higgins 55, Zachary 44

(20) Captain Shreve 60, (13) Woodlawn-BR 56

(4) East Ascension 47, (29) Covington 41

(3) Comeaux 84, (30) Lafayette 44

(14) Mandeville, 71, (19) Acadiana 64

(22) Rummel 50, (11) Dutchtown 39

(6) New Iberia 58, (27) South Lafourche 35

(7) Westgate 73, (26) Carencro 65

(10) Ruston 77, H.L. Bourgeois 47

(15) Byrd 80, (18) West Jefferson 65

(2) Scotlandville 102, St. Paul’s 50

Regional results

(1) Ouachita 60, (16) Natchitoches Central 55

(8) East St. John 39, (9) Jesuit 38

(5) Brother Martin 58, (12) Higgins 48

(4) East Ascension 58, (20) Captain Shreve56

(3) Comeaux 62, (14) Mandeville 58

(22) Archbishop Rummel 46, (6) New Iberia 44

(10) Ruston 84, (7) Westgate 65

(2) Scotlandville 80, (15) Byrd 55

Quarterfinal pairings

(8) East St. John at (1) Ouachita

(5) Brother Martin at (4) East Ascension

(3) Comeaux at (22) Rummel

(2) Scotlandville at (10) Ruston

Class 4A

Bidistrict results

(1) Peabody 91, (32) Franklin Parish 38

(16) Tara 57, (17) Neville 55

(9) Huntington 67, (24) Northwood-Shreveport 45

(8) O. Perry Walker 59, (25) McDonogh No. 35 55

(5) East Jefferson 80, (28) St. Michael 35

(12) Leesville 75, (21) Hammond 68

(13) Salmen 82, (20) Minden 48

(4) Northside 73, (29) Teurlings Catholic 47

(3) Alexandria 72, (30) Karr 69

(14) Vandebilt 72, (19) Helen Cox 69

(11) Istrouma 71, (22) Holy Cross 59

(6) Washington-Marion 71, (27) Wossman 61

(7) St. Augustine 52, (26) LaGrange 48

(10) Opelousas 74, (23) Ellender 68

(15) Tioga 74, (18) Beau Chene 54

(2) St. Thomas More 74, (31) St. Martinville 54

Regional results

(1) Peabody Magnet 56, (16) Tara 40

(8) O.P. Walker 56, (9) Huntington 53

(5) East Jefferson 68, (12) Leesville 57

(4) Northside 45, (13) Salmen 28

(3) Alexandria 78, (14) Vandebilt Catholic 68

(11) Istrouma 54, (6) Washington-Marion 50

(7) St. Augustine 63, (10) Opelousas 44

(2) St. Thomas More 57, (15) Tioga 50

Quarterfinal pairings

(8) O.P. Walker at (1) Peabody

(5) East Jefferson at (4) Northside

(3) Alexandria at (11) Istrouma

(7) St. Augustine at (2) St. Thomas More

Class 3A

Bidistrict results

(1) Bossier 85, (32) Port Barre 23

(17) Rayville 56, (16) Madison Parish 47

(9) Glen Oaks 69, (24) Iowa 46

(25) West Feliciana 68, (8) Bogalusa 54

(5) Brusly 65, (28) Baker 51

(12) Lusher 49, (21) Independence 43

(13) Rayne 65, (20) Donaldsonville 54

(4) Carroll 84, (29) McMain 58

(3) Farmerville 80, (30) Avoyelles 58

(14) St. James 67, (19) North Vermilion 56

(11) Amite 73, (22) Marksville 44

(6) Caldwell 60, (27) Crowley 59

(7) Patterson 61, (26) Green Oaks 59

(23) Parkview Baptist 50, (10) Westlake 39

(15) Port Allen 67, (18) South Beauregard 53

(2) Richwood 61, LaSalle 49

Regional results

(1) Bossier 58, (17) Rayville 42

(9) Glen Oaks 59, (25) West Feliciana 52

(5) Brusly 56, (12) Lusher Charter 48

(4) Carroll 70, (13) Rayne 50

(3) Farmerville 70, (14) St. James 54

(11) Amite 69, (6) Caldwell 59

(23) Parkview Baptist 59, (7) Patterson 42

(2) Richwood 65, (15) Port Allen 60

Quarterfinal pairings

(9) Glen Oaks at (1) Bossier

(5) Brusly at (4) Carroll

(3) Farmerville at (11) Amite

(2) Richwood at (23) Parkview Baptist

Class 2A

Bidistrict results

(1) Newman 67, (32) Kinder 35

(17) Episcopal 68, (16) Northlake Christian 54

(9) North Webster 76, (24) Evangel 64

(8) Winnfield 82, (25) Oakdale 43

(5) Ville Platte 73, (28) Carver 53

(12) Pickering 72, (21) West St. Mary 52

(20) Homer 57, (13) North Caddo 53

(4) St. Thomas Aquinas 64, (29) Doyle 46

(3) Riverside 77, (30) Pope John Paul II 38

(14) Rosepine 56, (19) Many 55

(11) Mansfield 61, Pine Prairie 39

(6) Curtis 51, (27) Booker T. Washington 36

(7) Sterlington 40, (26) Red River 38

(10) Lakeview 97, DeQuincy 71

(18) Dunham 52 (15) French Settlement 49

(2) University 65, (31) Catholic-New Iberia 18

REGIONAL results

(17) Episcopal 40, (1) Newman 38

(8) Winnfield 68, (9) North Webster 52

(5) Ville Platte 77, (12) Pickering 58

(4) St. Thomas Aquinas at (20) Homer, 7 p.m.

(3) Riverside 95, (14) Rosepine 50

(6) John Curtis 54, (11) Mansfield 49

(10) Lakeview 81, (7) Sterlington 80

(2) University 46, (18) Dunham 32

Quarterfinal pairings

(8) Winnfield at (17) Episcopal

(5) Ville Platte vs. Homer-St. Thomas Aquinas winner

(6) Curtis at (3) Riverside Academy

(10) Lakeview at (2) University

Class 1A

Bidistrict RESULTS

(1) Christian Life 70, (32) Ascension Catholic 36

(16) La. New Tech-Plain Dealing 59, (17) Hamilton Christian 35

(9) East Iberville 52, (24) Varnado 49

(8) Houma Christian 80, (25) Montgomery 55

(5) Westminster 83, (28) West St. John 73

(21) White Castle 80, (12) St. Martin’s 55

(20) Pointe Coupee Central 64, (13) Ascension Episcopal 37

(4) Metairie Park Country Day 72, (29) St. Mary 55

(3) North Central 90, (30) Hannan 54

(19) Delhi Charter 54, (14) Mangham 48

(22) Block 45, (11) Northwood-Lena 44

(6) Delhi 126, (27) Ridgewood 80

(7) Arcadia 67, (26) Oberlin 36

(23) Opelousas Catholic 79, (10) Elton 47

(15) Southern Lab 64, (18) Grambling 55

(2) Central Catholic 85, (31) Tensas 47

regional results

(1) Christian Life 53, (16) La. New Tech-Plain Dealing 43

(8) Houma Christian 85, (9) East Iberville 68

(21) White Castle 85, (5) Westminster Christian 77

(4) Metairie Park Country Day 62, (20) Pointe Coupee Central 43

(3) North Central 68, (19) Delhi Charter 60

(6) Delhi at (22) Block, 7 p.m.

(7) Arcadia 60, (23) Opelousas Catholic 48

(2) Central Catholic 85, (15) Southern Lab 78

Quarterfinal pairings

(8) Houma Christian at (1) Christian Life

(21) White Castle at (4) Metairie Park Country Day

(3) North Central vs. Delhi-Block winner

(2) Central Catholic at (7) Arcadiae_SClBClass B

Bidistrict results

(1) Madison Prep 121, (31) Tensas 35

(16) Florien 91, (17) Monterey 46

(9) Rapides 55, (24) Avoyelles Public Charter 36

(8) Zwolle 91, (25) Pitkin 41

(5) Hornbeck 87, (28) Simpson 59

(12) Choudrant 55, (21) Weston 52

(13) Lafayette Christian 82, (20) Oak Hill 52

(4) Castor 87, (29) Converse 50

(3) Simsboro 80, (30) Hicks 47

(14) Summerfield 52, (19) Belle City 45

(11) Lacassine 72, (22) Episcopal of Acadiana 21

(6) Midland 87, (27) Holden 44

(7) Anacoco 78, (26) Grand Lake 43

(23) Doyline 60, (10) Hathaway 54

(15) Glenmora 62, (18) Centerville 60

(2) Fairview 88, (31) Hosanna Christian 48

Regional results

(1) Madison Prep 75, (16) Florien 38

(8) Zwolle 72, (9) Rapides 69

(12) Choudrant 59, (5) Hornbeck 53

(4) Castor 63, (13) Lafayette Christian 46

(3) Simsboro 77, (14) Summerfield 59

(6) Midland 41, (11) Lacassine 35

(7) Anacoco 55, (23) Doyline 49

(2) Fairview 73, (15) Glenmora 60

Quarterfinal pairings

(8) Zwolle at (1) Madison Prep

(4) Castor at (12) Choudrant

(6) Midland at (3) Simsboro

(2) Fairview at (7) Anacoco

Class C

Bidistrict results

(1) Atlanta receives a bye

(17) Phoenix 51, (16) Saline 49

(9) Claiborne Christian 66, (24) Starks 51

(8) Pleasant Hill 52, (24) Starks 51

(5) Elizabeth 70, (28) St. Joseph’s 24

(21) Dubach 62, (12) Northside Christian 58

(13) Jehovah-Jireh 57, (20) Calvin 53

(4) Sicily Island receives a bye

(3) New Living Word receives a bye

(14) Johnson Bayou 62, (19) Plainview 56

(11) Bishop McManus 79, (22) Kilbourne 66

(6) Family Christian 76, (27) Harrisonburg 30

(7) Reeves 59, (26) Gibsland-Coleman 49

(10) Ebarb 65, (23) Maurepas 60

(15) Hackberry 49, Georgetown 33

(2) Pelican receives a bye

regional results

(1) Atlanta 84, (17) Phoenix 55

(8) Pleasant Hill 68, (9) Claiborne Christian 63

(21) Dubach 83, (5) Elizabeth 73

(4) Sicily Island 80, (13) Jehovah-Jireh 56

(3) Living New World 77, (14) Johnson Bayou 45

(6) Family Christian 79, (11) Bishop McManus 55

(7) Reeves 55, (10) at Ebarb 40

(2) Pelican 74, (15) Hackberry 37

Quarterfinal pairings

(8) Pleasant Hill at (1) Atlanta

(4) Sicily Island at (21) Dubach

(6) Family Christian at (3) New Living Word

(7) Reeves at (2) Pelican