Prep report

Boys basketball

Jehovah-Jireh 78, Assembly Christian 50

Assembly Christian 15 9 14 12 — 50

Jehovah-Jireh 21 20 22 15 — 78

Scoring — ASSEMBLY CHRISTIAN: Darian O’ Bannon 20, David Prentiss 15, Brennan Price 6, Dondre Johnson 5, Tyler Pontiff 4; JEHOVAH-JIREH: Aaron Griffin 16, Damon Robinson 16, Kendrick Dyson 14, Donald Johnson 9, Lindon Georgetown 9, Jeremiah Griffin 7, Andre Spencer 5, Bobby Duncan 2.

3-Point Goals — Assembly Christian 8 (O’Bannon 5, Price 1, Prentiss 1, Johnson 1); Jehovah-Jireh 2 (Johnson 1, Spencer 1).

Records — Jehovah Jireh 16-17, 5-3 in District 9-C

Junior Varsity — Jehovah Jireh 30, Assebly Christian 8

West Jefferson 76,
Brother Martin 75 (2OT)

No other information available

Southern Lab 77,
Varnado 53

Southern Lab 15 19 21 22 — 77

Varnado 11 16 15 11 — 53

Scoring — SOUTHERN LAB: V. Shorts 14, R. White 14, T. Flowers 13, S. Forest 11, M. Richard 10, B. Veal 6, T. Nash 4, D. Rainey 2, B. Williams 2, T. Epps 1; VARNADO: B. Carter 20, B. Jefferson 10, A. Alexander 8, B. Abrahms 5, B. Robertson 5, B. Harry 4.

3-Point Goals — Southern Lab 1 (Flowers); Varnado 3 (Robertson 1, Jefferson 1, Carter 1)

Records — Southern Lab 13-16, 7-2 in District 7-1A

girls basketball

St. Joseph’s 49, Dutchtown 43

St. Joseph’s 9 13 17 10 — 49

Dutchtown 6 6 19 12 — 43

Scoring — ST. JOSEPH’S: Catherine Hodson 19, Bria Johnson 14, Bailey Favaloro 10; Dutchtown: L. Reddit 19, R. Cobb 9, K. Stokes 5, M. Marks 4.

3-Point Goals — St. Joseph’s 5 (C. Hodson 3, Bria Johnson 2)

boys soccer

Parkview Baptist 1, Catholic New Iberia 0

Goals — PARKVIEW BAPTIST: Aysar Sheikha

Goalkeepers — Parkview Baptist: Trey Pearl (5 saves); Catholic-New Iberia: Dustin Romero (6 saves)

Records — Catholic-New Iberia 23-3-3; Parkview Baptist 12-7-2

Pairings, results

division I

Regional results

(1) Lafayette 4, (16) New Iberia 0

(8) St. Thomas More 3, (9) Baton Rouge High 0

(5) St. Paul’s 2, (12) Northshore 0

(4) Acadiana 4, (13) East Ascension 1

(3) Brother Martin 4, (14) Mandeville 1

(6) Catholic 3, (11) St. Amant 1

(7) Airline 2, (10) Sulphur 1

(2) Jesuit 3, (15) Caddo Magnet 0

Quarterfinal pairings

(8) St. Thomas More at (1) Lafayette, Tuesday, 6:30 p.m.

(5) St. Paul’s at (4) Acadiana

(6) Catholic vs. (3) Brother Martin, Monday, 11 a.m. at Pan American Stadium

(7) Airline vs (2) Jesuit, Tuesday, 4:30 p.m. at John Ryan Stadium

division II

Regional results

(16) East Jefferson 1, (1) Alexandria 0

(8) Ben Franklin 3, (9) Lakeshore 2

(5) E.D. White 1, (12) DeRidder 0

(4) Beau Chene 1, (13) Holy Cross 0

(3) Teurlings 2, (14) Archbishop Shaw 0

(6) Vandebilt Catholic 4, (11) Neville 1

(7) Bolton 1, (10) Calvary Baptist 0

(2) St. Louis Catholic 4, (15) St. Michael 0

Quarterfinal pairings

(8) Ben Franklin at (16) East Jefferson, Monday, 4:30 p.m. at Joe Yenni Stadium

(5) E.D. White at (4) Beau Chene

(6) Vandebilt Catholic at (3) Teurlings Catholic, Saturday, 7 p.m.

(7) Bolton at (2) St. Louis, Monday, 3 p.m.

Division III

quarterfinal pairings, results

(1) Newman 6 (9) Westminster Christian 2

(4) Northlake Christian at (5) University, Tuesday, 6 p.m.

(11) Parkview Baptist 1, (3) Catholic-New Iberia 0

(2) Episcopal 3, (7) Lusher Charter 1

semifinal pairings

Newman vs. Northlake-University winner

Parkview Baptist vs. Episcopal

girls soccer

Loyola Prep 3, Runnels 0

Goals — Loyola: Mays, Wied, Brown.

Goalkeepers — Runnels: Sami Roberson (10 saves)

Pairings, results

Division I

quarterfinal pairings, results

(8) Mandeville at (1) St. Scholastica, Monday, 3:30 p.m.

(5) Byrd vs. (4) Mount Carmel, Monday, 4 p.m. at Pan American Stadium

(3) Fontainebleau 2, (6) Dominican 0

(2) Lafayette 2, (7) St. Thomas More 1

semifinal pairings

Fontainebleau vs. Lafayette

Division II

quarterfinal pairings, results

Vandebilt 4, Pearl River 1

Lutcher 1, Neville 0

Lakeshore at Ben Franklin, Monday, 1 p.m.

St. Louis at Teurlings Catholic

semifinal pairings

Vandebilt vs. Lutcher

quarterfinal pairings, results

Loyola Prep 3, Runnels 0

Catholic-New Iberia at Episcopal, Monday, 1 p.m.

University 5, St. Thomas Aquinas 0

Academy of Sacred Heart 2, Newman 1

Division III

semifinal pairings

Loyola Prep vs. Catholic-New Iberia-Episcopal winner

Academy of Sacred Heart at University