Advocate photo by APRIL BUFFINGTONParkview' Baptist's Erik Martinez runs between Livonia's Justin Riley, left and Trey Nelson during Friday's Class 3A semifinal game.
Advocate photo by APRIL BUFFINGTONParkview' Baptist's Erik Martinez runs between Livonia's Justin Riley, left and Trey Nelson during Friday's Class 3A semifinal game.

Class 5A

Bidistrict results

(1) Archbishop Rummel 49, (32) Lafayette 7

(16) Dutchtown 20, (17) St. Amant 10

(9) Ouachita 55, (24) Haughton 0

(25) Ruston 28, (8) South Lafourche 13

(5) Catholic 43, (28) Carencro 42, (OT)

(12) New Iberia 13, (21) Scotlandville 8

(13) Mandeville 31, (20) Covington 0

(4) Central 52, (29) Ponchatoula 28

(3) West Monroe 31, (30) Denham Springs 14

(14) Acadiana 63, (19) Zachary 42

(11) Jesuit 31, (22) West Jefferson 21

(6) Airline 30, (27) East St. John 20

(7) Parkway 36, (13) Live Oak 13

(23) Hahnville 25, (10) St. Paul’s 21

(15) C.E. Byrd 41, (18) Natchitoches Central 13

(2) Barbe 24, (31) Terrebonne 7

REGIONAL RESULTS

Rummel 21, Dutchtown 10

Ouachita 27, Ruston 18

Catholic 35, New Iberia 20

Mandeville 38, Central 20

West Monroe 24, Acadiana 0

Airline 10, Jesuit 7

Parkway 31, Hahnville 28

Barbe 38, C.E. Byrd 21

QUARTERFINAL Results

Rummel 23, Ouachita 19

Mandeville 28, Catholic-BR 21

West Monroe 34, Airline 14

Barbe 45, Parkway 35

Semifinal REsults

Rummel 17, Mandeville 14

Barbe 49, West Monroe 48

Final

8 p.m. Saturday at Mercedes-Benz Superdome-New Orleans

(2) Barbe (13-1) vs. (1) Archbishop Rummel (13-0)

Class 4A

Bidistrict results

(1) Neville 40, (32) St. Louis 10

(17) Breaux Bridge 31, (16) Plaquemine 3

(9) Franklin Parish 19, (24) Assumption 14

(8) Vandebilt Catholic 38, (25) Huntington 6

(21) McDonogh 35 28, (12) East Jefferson 21

(5) Salmen 31, (28) Northside 10

(13) Bastrop 66, (20) St. Michael 34

(4) Teurlings Catholic 42, (29) Woodlawn-Shreveport 6

(30) St. Martinville 30, (3) Lutcher 29

(14) LaGrange 33, (19) Franklinton 6

(22) DeRidder 10, (11) O.P. Walker 6

(6) Holy Cross 28, (27) Archbishop Shaw 0

(7) St. Thomas More 56, (26) Easton 6

(10) St. Augustine 53, (23) Alexandria 0

(18) Northwood-Shreve 42, (15) Wash.-Marion 38

(2) Karr 50, (31) Peabody 6

Regional results

Neville 41, Breaux Bridge 21

Vandebilt Catholic 20, Franklin Parish 15

McDonogh (35) 22, Salmen 6

Teurlings Catholic 42, Bastrop 21

LaGrange 41, St. Martinville 20

Holy Cross 42, DeRidder 7

St. Augustine 40, St. Thomas More 14

Karr 35, Northwood-Shreveport 14

QUARTERFINAL results

Neville 51, Vandebilt Catholic 14

McDonogh (35) 34, Teurlings Catholic 27

Holy Cross 40, LaGrange 8

Karr 28, St. Augustine 12

Semifinal results

Neville-Monroe 28, McDonogh 35 8

Karr 28, Holy Cross 16

Final

8 p.m. Friday at Mercedes-Benz Superdome-New Orleans

(2) Karr (13-0) vs. (1) Neville-Monroe (13-0)

Class 3A

Bidistrict results

(1) Parkview Baptist 45, (32) Erath 14

(16) Brusly 35, (17) E.D. White 12

(9) North DeSoto 49, (24) West Feliciana 22

(25) Jewel Sumner 28, (8) Bossier 27

(5) Livonia 32, (28) Marksville 13

(21) Port Allen 22, (12) McMain 14

(13) Jennings 21, (20) Bogalusa 14

(4) Loranger 47, (29) Kaplan 14

(3) Eunice 49, (30) Lusher 16

(14) Farmerville 29, (19) De La Salle 7

(22) East Feliciana 29, (11) Caldwell 12

(6) Rayne 42, (27) Church Point 8

(26) Iowa 49, (7) Buckeye 6

(10) North Vermilion 38, (23) Avoyelles 36

(15) Westlake 26, (18) St. Charles Catholic 27

(2) Notre Dame 38, (31) Patterson 26

REGIONAL RESULTS

Parkview Baptist 32, Brusly 28

North DeSoto 35, Jewel Sumner 21

Livonia 30, Port Allen 22

Jennings 20, Loranger 19

Farmerville 21, Eunice 12

East Feliciana 39, Rayne 10

Iowa 28, North Vermilion 17

Notre Dame 27, St. Charles 7

QUARTERFINAL results

Parkview Baptist 62, North DeSoto 21

Livonia 24, Jennings 21 2 OT

East Feliciana 22, Farmerville 16

Notre Dame 35, Iowa 0

Semifinal results

Parkview Baptist 49, Livonia 6

Notre Dame 16, East Feliciana 14

Final

4 p.m. Saturday at Mercedes-Benz Superdome-New Orleans

(2) Notre Dame-Crowley (12-1) vs. (1) Parkview Baptist (12-0)

Class 2A

Bidistrict results

(1) John Curtis 63, (32) Pope John Paul II 0

(17) North Webster 14, (16) Kinder 13

(9) Episcopal 17, (24) B.T. Washington 6

(25) Riverside Academy 56, Homer 8

(5) Winnfield 31, (28) Dunham 0

(21) Many 54, (12) Menard 27

(20) Northlake Christian 20, (13) Welsh 14

(4) Springield 24, (29) Northeast 6

(3) University 55, (30) Jonesboro-Hodge 15

(14) Loreauville 42, (19) Ville Platte 25

(22) Sterlington 49, (11) St. Thomas Aquinas 42

(6) Calvary Baptist 49, (27) Newman 14

(7) Catholic-New Iberia 33, (26) Mansfield 19

(23) Carver 36, South Plaquemines 12

(15) Rosepine 27, (18) Lake Arthur 7

(2) Evangel Christian 54, (31) Capitol 16

REGIONAL RESULTS

John Curtis 50, North Webster 6

Riverside Academy 28, Episcopal 22

Many 21, Winnfield 14

Springfield 32, Northlake Christian 19

University 52, Loreauville 21

Calvary Baptist 56, Sterlington 28

Carver 62, Catholic-New Iberia 35

Evangel Christian 41, Rosepine 14

QUARTERFINAL results

John Curtis 62, Riverside Academy 10

Springfield 34, Many 28

University 19, Calvary Baptist 7

Evangel Christian 62, Carver 26

Semifinal results

John Curtis 55, Springfield 0

Evangel-Shreveport 52, University 45

Final

Noon Saturday at Mercedes-Benz Superdome-New Orleans

(2) Evangel Christian (12-2) vs. (1) John Curtis (13-0)

Class 1A

Bidistrict results

(1) Ouachita Christian 43, (32) Sacred Heart-VP 15

(17) Oak Grove 32, (16) St. Frederick 7

(9) Southern Lab 40, (24) Catholic-PC 7

(8) Pointe Coupee Central 52, (25) Montgomery 18

(5) Kentwood 54, (28) Houma Christian 0

(12) Metairie Park Country Day 37, (21) St. Edmund 13

(13) Basile 17, (20) Elton 16

(29) New Tech Plain Dealing 29, (4) Mangham 23

(3) Vermilion Catholic 48, (30) St. Martin’s 10

(19) Central Catholic (6-4) at (14) Cedar Creek (8-2)

(22) Archbishop Hannan (6-3) at (11) White Castle (8-2)

(6) West St. John 53, (27) Opelousas Catholic 13

(7) Block 42, (26) Delhi Charter 28

(10) Westminster 42, (23) Ascension Catholic 12

(15) Oberlin 46, (18) St. Mary’s-Natchitoches 6

(2) Haynesville 28, (31) Christian Life 0

REGIONAL RESULTS

Ouachita Christian 28, Oak Grove 0

Southern Lab 28, Pointe Coupee Central 21

Kentwood 35, Country Day 17

Basile 25, New Tech-Plain Dealing 14

Vermilion Catholic 40, Cedar Creek 7

West St. John 48, White Castle 12

Westminster Christian 36, Block 6

Haynesville 38, Oberlin 0

QUARTERFINAL results

Ouachita Christian 44, Southern Lab 8

Kentwood 47, Basile 14

West St. John 41, Vermilion Catholic 20)

Haynesville 34, Westminster Christian 17

Semifinal results

Ouachita Christian 35, Kentwood 0

Haynesville 36, West St. John 35

Final

4 p.m. Friday at Mercedes-Benz Superdome-New Orleans

(2) Haynesville (11-2) vs. (1) Ouachita Christian (14-0)