Baton Rouge-Area Basketball Schedule

Here is a schedule of high school basketball games and tournaments to be played in the Baton Rouge area from Dec. 4-8.

Single games

Girls

Tuesday

LaGrange at Dutchtown, 5:30 p.m.

St. Michael at St. Joseph’s Academy, 5:30 p.m.

Wednesday

Episcopal at Ascension Catholic, 5:30 p.m.

St. Martinville at Port Allen, 6 p.m.

Thursday

Plaquemine at East Ascension, 5:30 p.m.

Karr at St. Joseph’s Academy, 5:30 p.m.

Port Allen at False River Academy, 6 p.m.

Friday

St. Martin’s at St. Amant, 6 p.m.

Boys

Tuesday

Parkview Baptist at Redemptorist, 5 p.m.

Dutchtown at The Dunham School, 5 p.m.

Brusly at West Feliciana, 5 p.m.

Phoenix at Hosanna Christian, 5 p.m.

Louisiana School for the Deaf at Catholic-Pointe Coupee, 5 p.m.

Runnels at St. John-Plaquemine, 5 p.m.

University at Port Allen, 5 p.m.

Donaldsonville at Ascension Caholic, 5 p.m.

McKinley at White Castle, 5:30 p.m.

Livonia at Capitol, 6 p.m.

Thursday

St. Charles Catholic at Lutcher, 5:30 p.m.

Broadmoor at St. Amant, 5:30 p.m.

Capitol at McKinley, 5:30 p.m.

Friday

Morgan City at Plaquemine, 5 p.m.

Archbishop Hannan at Ascension Christian, 5 p.m.

First Baptist at Hosanna Christian, 6 p.m.

St. Thomas More at Riverside Academy, 6 p.m.

Tournaments

Girls

Tuesday

East Baton Rouge Parish Tournament

At Belaire High

Broadmoor vs. Tara, 4 p.m.

Zachary vs. Central, 5:30 p.m.

Istrouma vs. Scotlandville, 7 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Maurepas vs. Springfield, 3 p.m.

Doyle vs. Holden, 6 p.m.

Wednesday

East Baton Rouge Parish Tournament

At Belaire High

Consolation game, 4 p.m.

Woodlawn vs. Northeast, 5:30 p.m.

Capitol vs. Glen Oaks, 7 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Walker vs. Live Oak, 3 p.m.

Albany vs. French Settlement, 6 p.m.

Thursday

East Baton Rouge Parish Tournament

At Belaire High

Baker vs. Broadmoor-Tara winner, 4:30 p.m.

McKinley vs. Woodlawn-Northeast winner, 6 p.m.

Belaire vs. Capitol-Glen Oaks winner, 7:30 p.m.

East Feliciana Tournament

At East Feliciana-Jackson

Independence vs. Southern Lab, 5:45 p.m.

St. Helena vs. Livonia, 7 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Consolation game, 3 p.m.

Denham Springs vs. Maurepas-Springfield winner, 6 p.m.

University High Classic

At University

Brusly vs. The Dunham School, 4 p.m.

Runnels vs. Lutcher, 5:15 p.m.

University vs. White Castle, 6:30 p.m.

East Iberville vs. Redemptorist, 7:45 p.m.

Friday

East Baton Rouge Parish Tournament

At Belaire High

Consolation games at 3 p.m. and 4:30 p.m.

Semifinals at 6 p.m. and 7:30 p.m.

East Feliciana Tournament

At East Feliciana-Jackson

Semifinal 1, West Felicana vs. Livonia-St. Helena winner, 4:30 p.m.

Semifinal 2, East Feliciana vs. Independence-Southern Lab winner, 7 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Semifinals at 3 p.m. and 6 p.m.

University High Classic

At University

Runnels vs. Redemptorist, 4 p.m.

Brusly vs. Ascension Catholic, 5:15 p.m.

White Castle vs. Dunham, 6:30 p.m.

East Iberville vs. University, 7:45 p.m.

Saturday

East Baton Rouge Parish Tournament

At Belaire High

Consolation games at 10 a.m. and 11:30 a.m.

Consolation final, 2:30 p.m.

Fifth-place game, 4 p.m.

Third-place game, 5:30 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

East Feliciana Tournament

At East Feliciana-Jackson

Consolation game, 1 p.m.

Third-place game, 3:30 p.m.

Championship, 6 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Consolation game, 10:30 a.m.

Third-place game, 1:30 p.m.

Championship, 4:30 p.m.

University High Classic

At University

Lutcher vs. University, 10 a.m.

Redemptorist vs. White Castle, 11:15 a.m.

East Iberville vs. Lutcher, 12:30 p.m.

Dunham vs. Ascension Catholic, 1:45 p.m.

Brusly vs. Runnels, 3 p.m.

University vs. Ascension Catholic, 4:15 p.m.

Boys

Tuesday

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Doyle vs. Maurepas, 4:30 p.m.

Live Oak vs. Albany, 7:30 p.m.

14th Episcopal Round-Robin

At Episcopal

East Ascension vs. Southern Lab, 4:30 p.m.

Ascension Catholic vs. University, 5:45 p.m.

St. Michael the Archangel vs. Episcopal, 7 p.m.

35th Charles T. Kinsley Tournament

At Central High

Pointe Coupee Central vs. Scotlandville, 4 p.m.

Woodlawn vs. Zachary, 5:30 p.m.

Redemptorist vs. Central, 7 p.m.

Catholic vs. Career Academy, 8:30 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Denham Springs vs. Springfield, 4:30 p.m.

French Settlement vs. Holden, 7:30 p.m.

Thursday

East Feliciana Tournament

At East Feliciana-Jackson

West Feliciana vs. St. Helena, 4:30 p.m.

Northeast vs. Livonia, 8:15 p.m.

14th Episcopal Round-Robin

At Episcopal

Southern Lab vs. St. Michael, 4:30 p.m.

E.D. White Catholic vs. Ascension Catholic, 5:45 p.m.

Episcopal vs. Ecole Classique, 7 p.m.

35th Charles T. Kinsley Tournament

At Central High

Consolation game, 3 p.m.

Istrouma vs. Woodlawn-Zachary winner, 4:30 p.m.

Glen Oaks vs. Catholic-Career Academy winner, 6 p.m.

Belaire vs. Redemptorist-Central winner, 7:30 p.m.

Tara vs. Pointe Coupee Central-Scotlandville winner, 9 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Consolation game, 4:30 p.m.

Walker vs. Doyle-Maurepas winner, 7:30 p.m.

Friday

East Feliciana Tournament

At East Feliciana-Jackson

Baker vs. West Feliciana-St. Helena
winner, 5:45 p.m.

East Feliciana vs. Northeast-Livonia
winner, 8:15 p.m.

14th Episcopal Round-Robin

At Episcopal

University vs. Southern Lab, 4:30 p.m.

Ecole Classique vs. Ascension Catholic, 5:45 p.m.

E.D. White vs. Episcopal, 7 p.m.

35th Charles T. Kinsley Tournament

At Central High

Consolation games at 3 p.m., 4:30 p.m. and 6 p.m.

Semifinals at 7:30 p.m. and 9 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Semifinals at 4:30 p.m. and 7:30 p.m.

Saturday

East Feliciana Tournament

At East Feliciana-Jackson

Consolation game, 2:15 p.m.

Third-place game, 4:45 p.m.

Championship, 7:15 p.m.

14th Episcopal Round-Robin

At Episcopal

Episcopal vs. Ascension Catholic, 2 p.m.

University vs. East Ascension, 3:15 p.m.

St. Michael vs. E.D. White, 4:30 p.m.

35th Charles T. Kinsley Tournament

At Central High

Consolation finals 3 p.m. and 4:30 p.m.

Third-place game, 6 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

28th Livingston Parish Tournament

At Doyle-Livingston

Consolation game, noon

Third-place game, 3 p.m.

Championship, 6 p.m.