Prep basketball jamborees

Basketball jamborees

Here is a schedule of basketball jamborees and regular season games for the week of Nov. 13-17.

Wednesday

Capitol Ladies Night Jamboree

At Capitol High

Girls

Southern Lab vs. Scotlandville, 6:30 p.m.

Zachary vs. Belaire, 7:30 p.m.

Istrouma vs. Capitol, 8:30 p.m.

St. Joseph’s Academy Jamboree

At St. Joseph’s Academy

Girls

St. Joseph’s Academy JV vs. Parkview Baptist, 4:15 p.m.

St. Michael vs. University High, 5 p.m.

Episcopal vs. McKinley, 5:45 p.m.

Denham Springs vs. Woodlawn, 6:30 p.m.

St. Joseph’ Academy vs. Redemptorist, 7:15 p.m.

Thursday

Donaldsonville Jamboree

At Donaldsonville High

Girls

Lutcher vs. St. James, 5 p.m.

Donaldsonville vs. Ascension Catholic, 7 p.m.

Boys

Donaldsonville JV vs. St. James, 6 p.m.

Donaldsonville vs. Dutchtown, 8 p.m.

Doyle Jamoboree

At Doyle Elementary-Livingston

Girls

French Settlement vs. Live Oak, 4 p.m.

Springfield vs. Runnels, 5:30 p.m.

Doyle vs. Ascension Christian, 7 p.m.

Boys

French Settlement vs. Runnels, 4:45 p.m.

Springfield vs. Ascension Christian, 6:15 p.m.

Doyle vs. Live Oak, 7:45 p.m.

McKinley Jamboree

At McKinley High

Boys

Capitol vs. Pointe Coupee Central, 5 p.m.

Scotlandville vs. Southern Lab, 6 p.m.

J.S. Clark vs. Glen Oaks, 7 p.m.

Istrouma vs. McKinley, 8 p.m.

Port Allen Jamboree

At Port Allen High

Girls

False River Academy vs. Glen Oaks, 4 p.m.

Catholic-Pointe Coupee vs. Livonia, 5 p.m.

Pointe Coupee Central vs. Port Allen, 5:30 p.m.

Broadmoor vs. Brusly, 7 p.m.

Boys

False River vs. Livonia, 4:30 p.m.

Catholic Pointe Coupee vs. Dunham, 6 p.m.

Port Allen vs. Redemptorist, 6:30 p.m.

Brusly vs. University, 7:30 p.m.

placid refinery Jamboree

At Plaquemine High

Boys

St. John vs. East Iberville, 6:30 p.m.

Plaquemine vs. White Castle, 7:15 p.m.

Girls

St. John vs. East Iberville, 5 p.m.

Plaquemine vs. White Castle, 5:45 p.m.

St. Amant Jamboree

At St. Amant High

Girls

Dutchtown vs. East Ascension, 5 p.m.

St. Amant vs. Fontainebleau, 6 p.m.

Boys

St. Amant vs. Lutcher, 7 p.m.

Tara Jamboree

At Tara High

Belaire vs. Baker, 5 p.m.

Broadmoor vs. Zachary, 6 p.m.

East Ascension vs. St. Paul’s, 7 p.m.

St. Michael vs. Central, 8 p.m.

Tara vs. Woodlawn, 9 p.m.

Walker Jamboree

At Walker High

Boys

Albany vs. Parkview Baptist, 5 p.m.

Denham Springs vs. Catholic, 6 p.m.

Carver vs. Episcopal, 7 p.m.

Walker vs. Christian Life, 8 p.m.

West Feliciana Jamboree

At WFHS-Bains

Schedule TBA